Sport

Victorie de senzație! „Tricolorii” au bătut Polonia!

Echipa națională de fotbal a Republicii Moldova a obținut o victorie de senzație! „Tricolorii” au învins într-o manieră absolut fabuloasă reprezentativa Poloniei în preliminariile Campionatului European din 2024. Gazdele s-au impus cu 3-2.

Polonezii conduceau la pauză cu 2-0 după golurile lui Milik și Lewandowski. Ai noștri au avut o revenire de excepție în repriza secundă.

Ion Nicolaescu a reușit dubla și astfel a doborât recordul lui Serghei Cleșcenco. Atacantul a devenit astfel golgheterul all-time al primei reprezentative. Golul victoriei a fost marcat de Vladislav Baboglo în minutul 85.

Selecționata Republicii Moldova a acumulat 5 puncte și a urcat pe locul 3 în grupa E.

Ai noștri vor disputa următorul meci din preliminariile EURO-2024 cu reprezentativa Insulelor Feroe. Partida e programată pe 10 septembrie la Torshavn.