„Tricolorii” au învins reprezentativa Insulelor Feroe în preliminariile EURO-2024
Echipa națională de fotbal a Republicii Moldova a obținut o nouă victorie în preliminariile Campionatului European din 2024. „Tricolorii” au învins în deplasarea reprezentativa Insulelor Feroe cu scorul de 1-0, transmite Moldova1.
![](https://storage.radiomoldova.md/images/00a9a430-52a9-47a7-b4ca-8870e77cc1aa.jpg)
Golul victoriei a fost marcat de căpitanul Vadim Rață în minutul 53. Mijlocașul a înscris al doilea său gol pentru echipa națională după o pasă a lui Ion Nicolaescu.
Echipa antrenată de Serghei Cleșcenco a obținut astfel a doua victorie consecutivă în preliminariile Campionatului European din 2024 și totodată este de neînvinsă în ultimele trei partide.
„Tricolorii” vor disputa următorul meci din prelminariile EURO-2024 pe 15 octombrie cu Polonia în deplasare. Trei zile mai devreme, reprezentativa Republicii Moldova are programat un amical cu Suedia la Solna.