Social

Judocanul Denis Vieru va primi 2 milioane de lei pentru medalia obținută la Paris

Judocanul moldovean Denis Vieru, care a câștigat prima medalie pentru Republica Moldova la Jocurile Olimpice de la Paris, va ridica un premiu de 2 milioane de lei.

Potrivit deciziei Guvernului, sportivii care vor obține medalia de aur vor primi câte 3 milioane de lei, iar cei care se vor clasa pe locul II și III vor primi câte 2,6 și, respectiv, 2 milioane de lei. Pentru rezultatele obținute vor fi răsplătiți și antrenorii, premiul acordat acestora fiind egal cu cel oferit sportivului.

La Jocurile Olimpice 2024 de la Paris, judocanul moldovean Denis Vieru a cucerit medalia de bronz în concursul categoriei de greutate de până la 66 de kilograme. În finala mică, una extrem de echilibrată, Vieru l-a învins pe francezul Walide Khyar prin procedeul waza-ari.

Conducerea de vârf a țării a transmis mesaje de felicitare, menționând că Republica Moldova se mândrește cu medalia obținută.

Denis Vieru a devenit primul judocan moldovean care a cucerit o medalie la Jocurile Olimpice. El a disputat în total 4 lupte la Paris.

EXCLUSIV! Primele declarații post-concurs ale medaliatului olimpic Denis Vieru.