Sport

Primele declarații ale judocanului Adil Osmanov, după ce a cucerit medalia de bronz la Jocurile Olimpice

Adil Osmanov, dar și președintele federației de profil, Andrei Golban, au comentat în direct și în exclusivitate, pentru Moldova 1, performanța strălucitoare a judocanului.

„Am emoții pe care nu pot să le descriu. Dedic performanța mea tatălui meu, care a decedat acum doi ani. Visul lui era să participe la Jocurile Olimpice, dar nu a ajuns. Apoi, el își dorea să ajungă la Olimpiadă cineva din noi, copiii lui. Iată că eu am reușit. Am ajuns la Jocurile Olimpice și încă am cucerit și o medalie”, a spus Adil Osmanov, pentru Moldova 1.

„Are emoții foarte mari, este încă plin de energie, pentru că este o medalie mult așteptată. A cedat în fața francezului”, a menționat Andrei Golban, președintele federației de profil.

Menționăm că judocanul Adil Osmanov a cucerit medalia de bronz în categoria de greutate de până la 73 de kilograme. Compatriotul nostru l-a învins în finala mică pe italianul Manuel Lombardo, locul 4 în clasamentul mondial.

Osmanov a ajuns până în semifinale, invingându-i la rând pe reprezentantul Statelor Unite ale Americii, Jack Yonezuka, uzbekul Murodjon Iuldoșev, iar în sferturile de finală s-a impus în fața mongolului Batzayaagiin Erdenebayar. Ulterior, Osmanov a pierdut în semifinale în fața reprezentantului Franței Joan-Benjamin Gaba, campion mondial și european în acest an.

Prima medalie de bronz pentru R. Moldova la Jocurile Olimpice 2024 a adus-o judocanul Denis Vieru, care l-a învins pe sportivul francez, la categoria de greutate 66 de kilograme.