Sport

Fiasco la Batumi! Tinerii "tricolori" au pierdut categoric meciul cu Georgia

Echipa națională de tineret a Republicii Moldova a pierdut meciul cu reprezentativa similară a Georgiei în preliminariile Campionatului European din 2025. Tinerii "tricolori" au pierdut fără drept de apel partida jucată în deplasare cu scor de neprezentare, 0-3.

fmf.md
Sursa: fmf.md

Gazdele au marcat primul gol în minutul prin Gizo Mamageișvili. La câteva minute după pauză, georgienii și-au dublat avantajul prin Giorgi Kvernadze. Ai noștri au mai încasat un gol în minutul 72 prin Giorgi Abuașvili.

Acesta a fost al optulea meci disputat de echipa națională de tineret în preliminariile EURO-2025 și cu 6 puncte acumulate e pe locul 4 în clasamentul grupei C.

Echipa antrenată de Ștefan Stoica va disputa următorul meci din preliminarii pe teren propriu în data de 10 septembrie. Selecționata de tineret a Republicii Moldova va juca la Nisporeni cu reprezentativa similară a Suediei.