Sport

Medaliile au ajuns în Republica Moldova! Paralimpicii au fost întâmpinați cu mare fast la Aeroportul Internațional Chișinău

Sportivii moldoveni, care au făcut mândri o țară întreagă, au revenit de la Paris, unde au cucerit două medalii la Jocurile Paralimpice. Membrii lotului național au fost întâmpinați la Aeroportul Internațional Chișinău de conducerea statului, membri ai federațiilor și rudele laureaților. Nu au lipsit florile, aplauze, îmbrățișări și desigur fanfara.

Președinția Republicii Moldova
Sursa: Președinția Republicii Moldova

Ion Basoc a cucerit medalie de argint în concursul de para judo în categoria de greutate de +90 kilograme. El a devenit astfel primul sportiv moldovean care s-a ales cu această distincție la o ediție a Jocurilor Paralimpice.

"Mă simt acum ca Anastasia Nichita. Am fost pe calea să cuceresc și aurul. Din păcate este ce este. Așa a vrut Domnul. Mă simt un om fericit și mândru că am putut reprezenta frumos Republica Moldova la Jocurile Paralimpice.", a menționat Ion Basoc.

Oleg Crețul și-a adjudecat medalia de bronz în concursul de para judo, dar în categoria de până la 90 de kilograme.

"Cel mai plăcut a fost susținerea compatrioților noștri din tribune. Mulți moldoveni au venit să ne susțină. Această medalie de bronz este ca aurul pentru mine. Am fost cel mai în vârstă participnat în concurs, din acest motiv a fost foarte greu să cuceresc această medalie.", a spus Oleg Crețul.

Crețul și Basoc au adus primele medalii pentru țara noastră la Jocurile Paralimpice după o pauză de 28 de ani. Acasă au revenit și ceilalți paralimpici moldoveni, care au reprezentat onorabil Republica Moldova la marele eveniment de la Paris.

"Această experiență m-a marcat extraordinar de mult. Mi-au zguduit toate emoțiile. În primul rând a fost o lecție de viață pentru mine. Am cunoscut alți oameni special. M-am simțit bine într-un loc special.", a declarat Ina Cernei.

La Jocurile Paralimpice de la Paris, Republica Moldova a fost reprezentată de 5 sportivi. Ion Basoc are asigurat din partea statului 2,6 milioane de lei pentru medalia de argint, iar Oleg Crețul - 2 milioane de lei pentru bronz. La fel, Larisa Marinenkova se va alege cu 300 de mii de lei pentru locul șapte, iar Gheorghe Spânu cu 200 000 de mii de lei pentru clasarea pe locul 8.