Sport

Scor fluviu în grupa unică a Ligii Campionilor! Bayern München a surclasat-o pe Dinamo Zagreb

Bayern München a învins-o pe Dinamo Zagreb cu un neverosimil 9:2 și a devenit prima echipă care a marcat 9 goluri într-un meci în cea mai tare competiție inter-cluburi din Europa.

În prima repriză a meciului au fost marcate 3 goluri, iar bavarezii au condus cu 3:0. Mitanul secund a fost mult mai animat iar cele două formații au înscris alte 8 goluri.

Harry Kane a marcat de patru ori pentru bavarezi, trei dintre goluri din penalty. Michael Olise a izbutit o dublă, celelalte goluri ale gazdelor au fost înscrise de Raphael Guerreiro, Leroy Sane și Leon Goretzka. Bruno Petkovic și Takuya Ogiwara au punctat pentru campioanei Croației.

"Sunt importante cele 3 puncte. Echipa a jucat bine. În Bundesliga am marcat 6 goluri, iar în Europa am stabilit un nou record. Sunt mulțumit.", a declarat Vincent Kompany, antrenor Bayern Munchen

Într-o altă partidă, deținătoarea trofeului Ligii Campionilor Real Madrid, a câștigat mai greu decât o arată scorul 3:1, partida de pe teren propriu cu VfB Stuttgart. Madrilenii au deschis scorul după doar 21 de secunde de la debutul reprizei secunde, prin Kylian Mbappe. Stuttgart a egalat prin Deniz Undav, iar Antonio Rudiger și Endrick și-au trecut și ei numele pe lista marcatorilor.

"Suntem Real Madrid și avem nevoie de victorii. Dacă nu câștigi, președintele clubului va avea o problemă cu tine. Sunt primele meciuri fără Toni Kroos, iar noi trebuie să ne adaptăm.", a menționat Antonio Rudiger, fundaș Real Madrid

FC Liverpool a învins în deplasare pe AC Milan cu scorul de 3:1. "Rossoneri" au deschis scorul în minutul 3 prin Christian Pulisic. Cormoranii au răsturnat scorul prin golurile marcate de Ibrahima Konate și Virgil van Dijk, iar Dominik Szoboszlai a stabilit scorul final.