Sport

Înfrângere la debut! Echipa Academiei de fotbal "Radu Rebeja" a fost învinsă de Kairat Almatî în UEFA Youth League

Echipa Academiei de fotbal "Radu Rebeja" a debutat cu înfrângere în UEFA Youth League, competiție europeană rezervată fotbaliștilor de până la 19 ani. Campioana Republicii Moldova la această categorie de vârstă a fost învinsă în deplasare de gruparea kazahă, Kairat Almatî.

fmf.md
Sursa: fmf.md

Echipa Academiei de fotbal "Radu Rebeja" a pierdut meciul primei manașe din primul tur preliminar al UEFA Youth League cu scorul de 1-2. În partida jucată la Almatî, Kairat a deschis scorul în minutul 35 din penalty prin Oljas Baikek, iar Bogdan Musteață a restabilit egalitatea în minutul 82.

Bucuria oaspeților a durat doar cinci minute. Gazdele au smuls victoria, marcând golul decisiv prin Alihan Israilov.

Echipa calificată în următorul tur se va decide în manșa secundă. Returul va avea loc la Chișinău pe terenul 2 al Complexului Sportiv Zimbru în data de 2 octombrie.

În cazul în care se va califica în turul 2 preliminar, echipa Academiei Radu Rebeja se va confrunta cu echipa similară a clubului spaniol Betis Sevilla.