Sport

Surpriză mare în Liga Campionilor! FC Barcelona a fost învinsă de AS Monaco

FC Barcelona a pierdut meciul de debut în noua ediției a competiției. Gruparea catalană a fost învinsă de AS Monaco. O altă formație spaniolă, Atletico Madrid a dispus la limită de RB Leipzig.

FC Barclona a jucat aproape tot meciul de la Monte Carlo în inferioritate numerică. În minutul 11 fundașul Eric Garcia a fost eliminat.

AS Monaco a profitat din plin de superioritatea numerică și a deschis scorul peste 5 minute prin Maghnes Akliouche. Echipa oaspete, însă, a egalat prin puștiul-minune Lamine Yamal, care a înscris în minutul 28.

AS Monaco a smuls victoria în repriza secundă. Golul decisiv a fost înscris de tânărul nigerian de 18 ani George Ilenikhena, care scăpat singur de la centrul terenului.

Într-o altă partidă, Atletico Madrid s-a impus dramatic pe teren propriu în fața formației germane RB Leipzig cu același scor de 2-1. Gazdele s-au văzut conduse din minutul 4 după golul slovenului Benjamin Sesko, dar Atletico a egalat în minutul 28 prin Antoine Griezmann.

Echipa spaniolă a dat lovitura pe final. Fundașul uruguayan Jose María Gimenez a adus victoria echipei sale în minutul 90.

Tot aseară, Atalanta Bergamo și Arsenal Londra au terminat nedecis, scor 0-0. Echipa italiană, deținătoarea trofeului Ligii Europei, a avut cea mai mare ocazie de a înscrie. În repriza secundă, gazdele au ratat un penalty prin Mario Retegui.

Bayer Leverkusen a revenit în Liga Campionilor cu o victorie categorică. "Farmaciștii" au învins în deplasare formația Feyenoord Rotterdam cu scorul de 4-0. În alte partide Benfica Lisabona s-a impus în fața formației Țrvena Zvezda cu 2-1, iar Brest a dispus de Sturm Graz cu același scor.