Sport

FCSB București a debutat cu o victorie categorică în faza principală a Ligii Europei! Campioana României a învins formația letonă RFS Riga

FCSB București s-a impus pe teren propriu în fața campioanei Letoniei, RFS Riga, cu scorul de 4-1. Gazdele au început ca din tun partida jucată pe Arena Națională și deja în minutul 8 a deschis scorul prin Daniel Bîrligea. Atacantul a marcat primul său gol pentru gruparea bucureșteană.

FCSB
Sursa: FCSB

"Aveam nevoie de victorie în Europa, în primul rând pentru puncte și pentru moral care ne va ajuta în următoarele meciuri. Sunt fericit la maxim pentru că am vrut să dovedesc că sunt aici pentru un motiv.", a declarat atacantul Daniel Bîrligea

Oaspeții au egalat în minutul 23 prin Lipuscek, însă bucuria letonilor a durat doar 9 minute. FCSB a revenit în avantaj în urma golului marcat de Marius Ștefănescu.

Gazdele au dominat copios în repriza secundă și au înscris încă de două ori. Căpitanul Darius Olaru a marcat de două goluri într-un interval de zece minute.

Într-un alt meci din prima etapă a fazei principale a Ligii Europei, AS Roma a remizat pe teren propriu cu Athletic Bilbao, scor 1-1. Gazdele au condus din minutul 32 după golul marcat de Artiom Dovbik, însă bascii au egalat pe final. În minutul 85, Aitor Paredes a egalat.

Tottenham Hotspur a obținut o victorie categorică în fața formației azere Qarabag Agdan cu scorul de 3-0 chiar dacă a evoluat în inferioritate numerică din minutul 8.

Fundașul român Radu Drăgușin a fost eliminat. Golurile gazdelor au fost marcate de Brennan Johnson, Pape Matar Sarr și Dominic Solanke. Oaspeții au avut și ei ocazia de a înscrie în repriza secundă, dar au ratat un penalty.

Tot aseară, Ajax Amsterdam a surclasat pe Beșiktaș Istanbul cu 4-0, Lyon s-a impus în fața formației Olympiakos Pireu cu 2-0. Partida Eintracht Frankfurt - Viktoria Plzen s-a terminat la egalitate, scor 3-3.