Sport

Fotbaliștii moldoveni Vlad Blănuță și Cristian Ignat s-au calificat EURO-2025 cu echipa națională de tineret a României

Echipa națională de tineret a României s-a calificat la turneul final al Campionatului European de fotbal din 2025 de pe primul loc în grupa preliminară. Elevii lui Daniel Pancu și-a asigurat participarea la competiția de anul anul viitor, grație victoriei în fața reprezentativei similare a Elveției în ultima partidă a preliminariilor.

România s-a impus cu scorul de 3-1. Gazdele conduceau cu 2-0 la pauză, golurile fiind marcate de Ianis Stoica. Până la pauză au avut loc și incidente. Selecționerul Daniel Pancu a fost eliminat după ce a intrat pe teren, cerând socoteală arbitrilor pentru un fault dur asupra lui Luis Munteanu.

A fost eliminat și moldoveanul Vladislav Blănuță, care în prezent este component al echipei naționale de tineret a României.El era pe banca de rezervă, dar a intrat teren, protestând și el. Cel care a faultat dur, Luca Jaquez, a luat la fel cartonașul roșu, lăsându-și echipa în inferioritate numerică.

Chiar și în aceste condiții, în repriza a doua, Elveția a redus din handicap prin Albian Hajdari. Însă, peste 3 minute, România a înscris golul 3 prin fundașul de origine turcă Umit Akdag.

Echipa națională de tineret a României s-a calificat pentru a patra oară consecutiv la turneul final continental. EURO-2025 se va desfășura în Slovacia în perioada 12-29 iunie.