Sport

Vladislav Ursu, medaliat cu bronz la Europene

Performanță impresionantă a jucătorului de tenis de masă Vladislav Ursu. Sportivul moldovean a cucerit medalia de bronz la Campionatele Europene care se desfășoară în orașul austriac Linz.

Ursu a jucat în pereche cu Maciej Kolodziejczyk din Austria și a ajuns până în semifinale, acolo unde a cedat cu 0-3 la seturi în fața fraților Felix și Alexis Lebrun, care reprezintă Franța. A fost 11-5, 11-9 și 11-3 în favoarea favoriților turneului. Trebuie să menționăm că în concursul de dublu nu se dispută finala mică, și astfel Vladislav Ursu și Maciej Kolodziejczyk și- au adjudecat medalia de bronz la Campionatele Europene.

Menționăm că, la dublu feminin, Sofia Polcanova, sportivă născută la Chișinău dar care reprezintă Austria, s-a calificat în finală. În pereche cu românca Bernadette Szocz, ea a învins duetul sârb Sabina Surjan/Izabela Lupulesku cu 3-2 la seturi.