Sport

Luptătoarea Irina Rîngaci e din nou campioană mondială

Luptătoarea moldoveancă Irina Rîngaci a cucerit medalia de aur la Campionatele Mondiale destinate sportivilor de până la 23 de ani, care se desfășoară la Tirana, în Albania. Compatrioata noastră a învins-o în finală pe Alina Kasabieva, care a evoluat la această competiție sub drapel neutru.

În drum spre finala concursului categoriei de greutate de până la 65 de kilograme, Irina Rîngaci s-a impus pe rând în fața niponei Rin Teramoto, reprezentantei Kîrgîzstanului, Dilnaz Sazanova și indiencei Șikșa Șikșa, reprezentantei Kîrgîzstanului, Dilnaz Sazanova.

Irina Rîngaci a devenit medaliată al treilea an consecutiv la Mondialele la care participă luptătoarele de până la 23 de ani. În 2022, ea cucerit bronzul, iar anul trecut la fel a devenit campioană mondială.

Irina mai are în palmares o medalie de aur și una de bronz la Campionatele Mondiale de seniori.