Sport

Vladislav Blănuță, primul gol în Superliga românească

Internaționalul moldovean Vladislav Blănuță, în vârstă de 21 de ani, a marcat aseară unul dintre cele cinci goluri ale echipei sale, Universitatea Craiova 1948 în meciul cu Universitatea Cluj-Napoca, scor final 5-0 din etapa a 24-a a Superligii românești de fotbal.

Blănuță a intrat pe teren în minutul 70 în locul lui Aurelian Chițu și a stabilit scorul final în minutul 90, cu un șut bine plasat. Coautor la golul înscris de Blănuță, a fost ex-jucătorul echipei Sfântul Gheorghe Suruceni, Jibril Ibrahim. Grație acestui succes, Universitatea Craiova 1948 a urcat pe locul 9 în clasament din 16 echipe, cu un total de 27 de puncte.

Acesta este primul gol al atacantului moldovean pentru echipa Universitatea Craiova 1948, în actuala stagiune în cele 5 meciuri jucate. Vă reamintim, că atacantul născut la Hîncești s-a transferat la formația pregătită de italianul Nicolo Napoli, în luna septembrie septembrie 2022, sub formă de împrumut de la gruparea italiană Pescara. Vladislav Blănuță este fiul selecționerului echipei naționale feminine de fotbal, Eduard Blănuță. În ultima campanie preliminară pentru Campionatul European de tineret, sub 21 de ani, el a jucat în 6 dintre cele 10 meciuri ale „tricolorilor” și a marcat 3 goluri.