Sport

Medalii pe bandă rulantă la „Zagreb Open”

Încă trei medalii pentru sportivii din Republica Moldova la turneul internațional de lupte „Zagreb Open” din Croația.

Anastasia Nichita și Irina Ringaci au urcat pe podiumul de premiere la lupte feminine. Nichita și-a respectat statutul de favorită în categoria de greutate 59 de kg și cu patru victorii spectaculoase, aceasta a intrat în posesia distincției supreme. La rândul ei, Irina Ringaci a urcat pe treapta a treia a podiumului, în categoria de 68 de kg, în finala mică, sportiva originară din raionul Leova, campioană mondială în 2021, s-a impus în fața americancei Solin Nicole Piearcy cu scorul de 6-0.

Tot vineri seara în capitala Croației, în concursul de lupte greco-romane, Alexandrin Guțu a cucerit argintul. El a cedat dramatic în ultimul act al categoriei de greutate 77 kg în fața iranianului Mohammadali Abdolhamid Geraei. Scorul final a fost egal, 2-2, iar învingătorul a fost stabilit folosindu-se de criteriul departajării prin acțiunea punctată cel mai bine.

Vă reamintim, o zi mai devreme, tot în capitala Croației, Mariana Draguțan a cucerit medalia de argint la turneul „Zagreb Open” în limitele categoriei de până la 55 kg.