Sport

Sheriff Tiraspol s-a calificat în optimile de finală ale Ligii Conferințelor la fotbal

Povestea frumoasă a campioanei Republicii Moldova la fotbal, Sheriff Tiraspol continuă. Echipa pregătită de italianul Roberto Bordin, s-a calificat în premieră în optimile de finală ale unei competiții europene inter-cluburi. Joi seara, Sheriff Tiraspol a eliminat vicecampioana Serbiei, Partizan Belgrad.

După înfângerea de la Chișinău, scor 0-1, în prima manșă, „galben-negrii” au reușit să se impună în capitala Serbiei, cu scorul de 3-1. Tiraspolenii au avut un „come back” incredibil.

Sheriff a fost condusă și în partida retur de joi seară, încă din minutul 13 după golul marcat de olandezul Queensy Menig. Sheriff însă a revenit spectaculos până la pauză, mai întâi Cedric Badolo a egalat scorul din penalty, iar în prelungirile primei reprize, Mouhamed Diop a stabilit scorul pauzei 2-1 pentru Sheriff. Senegalezul Mouhamed Diop, a marcat golul calificării imediat după pauză, iar Sheriff a câștigat cu scorul de 3-1 la Belgrad.

Astfel, echipa din Tiraspol s-a impus cu scorul general de 3-2 după dublă manșă și va juca în optimile de finală ale Ligii Conferințelor.

Vineri, 24 februarie, de la ora 14:00 va avea loc tragerea la sorți, iar tiraspolenii își vor afla adversarul din faza 1/8 de finală ale Ligii Conferințelor UEFA.

Campioana Republicii Moldova, nu va fi cap de serie la tragerea la sorți și va juca în optimile de finală cu unul dintre următoarele cluburi, AZ Alkmaar (Țările de Jos), Djurgarden (Suedia), Nice (Franța), Slovan Bratislava (Slovacia), Villarreal (Spania), West Ham (Anglia), Istanbul Basaksehir și Sivasspor, ambele din Turcia. Meciurile acestei faze din Liga Conferințelor, vor avea loc pe 9 și 16 martie. Primul meci Sheriff îl va juca pe acasă, la stadionul Zimbru din capitală.