Social

Locuitorii unui bloc din capitală, nemulțumiți că sunt tăiați arborii din curte: „Era verde, umbră, nu au coordonat cu oamenii”

Locatarii unui bloc din centrul capitalei acuză întreprinderea „Spații Verzi” și pe administratorul clădirii de tăierea mai multor arbori din propria curte. Oamenii susțin că plopii tăiați erau perfect sănătoși, le asigurau umbră în zilele caniculare și că totul s-a făcut pe ascuns, fără a fi consultați. De cealaltă parte, responsabilii afirmă că arborii aveau peste jumătate de secol, erau măcinați de carii și puneau în pericol siguranța copiilor. Cazul a ajuns pe masa poliției.

Oamenii spun că nu au fost informați despre intervenție:

„Facem o executare de tăiere a copacilor, în colaborare cu „Spații Verzi”. O să vină șeful și va da mai multe informații”.

Ce trebuia să fie o simplă curățare s-a transformat într-un scandal și replici tăioase în plină stradă. În timp ce muncitorii arătau ordinele de serviciu, oamenii acuzau că actele nu corespund cu realitatea din teren.

„Uscat, aproximativ 80%, fără coronament. Unde 80%? Așa e scris în foaie. Dar avem ochi noi, nu? Unde e uscat, fără coronament? Eu execut ordinul pe care îl am”.

Supărați că rămân fără puțina oază de verdeață din curte, locatarii au depus o plângere la poliție.

„Acest dezastru nicidecum nu seamănă a curățirea copacilor. Era cea mai verde curte, era umbră, era liniște, foarte frumoasă era curtea. Administratorul blocului la noi deloc, nimic nu coordonează cu cetățenii”, a menționat Olga Mițchevici, locatară.

„În curte aproape toți copacii au fost tăiați, i-am întrebat pe lucrători cine sunt, au spus că nu sunt de la „Spații Verzi”, dar permisiunea de a tăia copacii le-a dat-o administratorul blocului. Într-un cuvânt: un dezastru. Fac ce vor ei, ședință nu organizează, cu oamenii nu se sfătuiesc”, a spus o altă locatară, Liubovi Hamulo.

„Avem și noi puțină verdeață și pe aceea o taie. E centrul orașului, nu este normal. Într-adevăr e foarte dezastru și nu putem face nimic”, a a firmat Angela Cartun, locatară.

Lucrările de defrișare au fost executate de o companie privată, care dă asigurări că intervenția este legală.

„Facem o parte din lucrările „Spațiilor Verzi”, deoarece ei nu reușesc poate tehnic, fizic, poate atâția oameni nu au. Un motiv este că plopii emit puf alergic. Scopul este în primul rând securitatea oamenilor, deoarece copacii au deja o vârstă de 50 de ani”, a declarat Serghei Nedelcu, director la companie.

„Burete curat. Copacul acesta cu diametrul 70-80 de centimetri, jumătate de copac e uscat, jumătate din el. Ce făceam dacă cădea în apropiere de terenul de joacă?”.

Reprezentanții Întreprinderii Municipale „Spații Verzi" au confirmat că tăierile au fost autorizate.

„Aceste autorizații de defrișare sunt eliberate de către Agenția de Mediu, în baza unor solicitări a cetățenilor, ori în baza faptului că acești copaci care ar trebui să fie dați jos sunt bolnavi, ori necesită defrișarea”, a declarat ofițerul de presă de la Spații Verzi, Victor Nichituș.

Moldova 1 a încercat în repetate rânduri să ia legătura și cu administratorul blocului de pe strada Pușkin 35 pentru a afla de ce nu a consultat locatarii înainte de a solicita intervenția, însă acesta nu a răspuns la apeluri.

Camelia Babeica

Camelia Babeica

Autor

Citește mai mult