Corey Heim a câștigat etapa a 17-a din cadrul campionatului de automobilism NASCAR

Nici accidentele nu l-au impiedicat pe Corey Heim să câștige etapa a 17-a din NASCAR. Deși s-a izbit de două ori de parapet, avariindu-și anvelopele, pilotul american a continuat cursa, iar într-un final a obținut o victorie palpitantă. Etapa s-a desfășuratat pe noul circuit stradal din cadrul bazei navale Coronado, în zona San Diego, statul California. A fost prima cursă organizată pe teritoriul unei baze militare active a Statelor Unite ale Americii.
Cursa a deschis și competiția eliminatorie de vară NASCAR In-Season Challenge, un turneu între 32 de piloți desfășurat pe parcursul mai multor etape.
Cu aproximativ 11 tururi înainte de final, Heim a intrat într-un duel intens cu Tyler Reddick și Kyle Larson, depișiindu-i în cele din urmă și obținând prima sa victorie în NASCAR.
„Sunt fără cuvinte. Poate am pus ceva bun în mașină. Habar n-am. Aveam așteptări mari înainte de această cursă. După acel incident, pur și simplu m-am resetat și am pornit la drum”, a declarat Corey Heim.
După etapa a 17-a, lupta pentru titlu s-a strâns considerabil în fruntea clasamentului. Victoria lui Corey Heim nu l-a propulsat în fotoliul de lider, însă i-a consolidat șansele pentru calificarea în play-off. Tyler Reddick, Denny Hamlin și Ryan Blaney sunt primei 3 clasați.
Etapa a 18-a este programată pe circuitul rutier de la Sonoma Raceway, unde specialiștii pe trasee tehnice precum Shane van Gisbergen și Kyle Larson sunt așteptați să fie printre favoriți.