Aderare UE

Ursula von der Leyen, la summitul UE-R. Moldova: Toate grupurile de capitole trebuie deschise cât mai curând

newsroom.consilium.europa.eu
Sursa: newsroom.consilium.europa.eu

Republica Moldova este hotărâtă să valorifice „fereastra de oportunitate” deschisă prin lansarea negocierilor pe primul grup de capitole și să accelereze reformele necesare integrării europene, a declarat președinta Maia Sandu în debutul sesiunii celui de-al doilea summit UE-Republica Moldova, care are loc luni, 22 iunie, la Bruxelles.

Șefa statului a subliniat că deschiderea, săptămâna trecută, a primului cluster de negocieri reprezintă un moment crucial pentru parcursul european al țării.

„Acesta este un moment care ne oferă o oportunitate reală. Iar momente ca acesta sunt rare. Ele apar și dispar. Așadar, trebuie să profităm”, a declarat Maia Sandu în deschiderea summitului.

Președinta a afirmat că autoritățile de la Chișinău implementează reforme într-un ritm fără precedent și depun eforturi suplimentare pentru a pregăti țara de aderarea la Uniunea Europeană.

„Perspectiva aderării ne dă puterea de a realiza reforme rapide și de a obține rezultate. Și facem mai mult decât ni se cere, întreprinzând reformele cu adevărat dificile pentru a ne pregăti pentru aderare”, a spus șefa statului.

Maia Sandu a reiterat că Republica Moldova își va „câștiga fiecare pas” în procesul de integrare europeană, exprimându-și, în același timp, încrederea că Uniunea Europeană va continua să susțină ritmul și ambițiile Chișinăului.

„Ne facem partea noastră și avem încredere că Europa își va face partea sa, ținând pasul cu ritmul și ambiția noastră. Așa menținem împreună deschisă fereastra de oportunitate”, a declarat președinta.

La rândul său, președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a salutat progresele realizate de Republica Moldova în procesul de aderare și a pledat pentru deschiderea cât mai rapidă a tuturor grupurilor de capitole de negociere.

„Săptămâna trecută, am deschis prima și cea mai importantă poartă, primul grup de capitole. Iar obiectivul acum trebuie să fie deschiderea celorlalte grupuri cât mai curând posibil”, a declarat Ursula von der Leyen.

Executivul comunitar a recomandat Consiliului UE deschiderea celorlalte grupuri de capitole și a evidențiat progresele în implementarea reformelor asumate de Chișinău.

Un alt subiect major abordat în cadrul summitului este Planul de Creștere în valoare de 1.9 miliarde de euro. Potrivit președintei Comisiei Europene, implementarea reformelor convenite va permite integrarea treptată a economiei moldovenești în piața unică europeană și va crea condiții de concurență echitabile pentru companiile din Republica Moldova.

„Este impresionant cât de rapid și de bine puneți în aplicare reformele necesare”, a afirmat Ursula von der Leyen, adăugând că Republica Moldova a primit deja primele tranșe din cadrul planului de sprijin.

La rândul său, președintele Consiliului European, Antonio Costa a felicitat Republica Moldova pentru progresele înregistrate pe calea integrării europene, subliniind că acum toate eforturile trebuie concentrate asupra deschiderii celorlalte grupuri de capitole, odată fiind depășit blocajul politic provocat de Ungaria.

„Extinderea noastră către Republica Moldova reprezintă o prioritate pentru noi și, cu siguranță, nimeni nu se îndoiește că meritați să obțineți aderarea la Uniunea Europeană cât mai curând posibil. Acum am depășit blocajele politice, urmează doar munca asiduă și, cu siguranță, nimeni nu se pricepe mai bine decât dumneavoastră la acest lucru”, a declarat Costa, în debutul summitului.

Cel de-al doilea summit UE-Republica Moldova reunește la Bruxelles liderii instituțiilor europene și conducerea de la Chișinău pentru a evalua progresele înregistrate în procesul de aderare și pentru a stabili prioritățile cooperării bilaterale pentru perioada următoare.

CITIȚI ȘI:

Luminița Toma

Luminița Toma

Autor

Citește mai mult