Turneul de tenis de la Bad Homburg: partidă maraton între Irina Begu și Venus Williams

Românca Irina Begu și americanca Venus Williams au disputat o partidă maraton, de aproape 3 ore, în primul tur al turneului de tenis de la Bad Homburg. Begu a avut câștig de cauză, scor 6:2 4:6, 7:6. Irina, aflată în prezent pe locul 211 în ierarhia mondială feminine s-a calificat în optimile de finală ale turneului de categorie WTA 500, după ce a învins-o la mare luptă pe Venus Williams, câștigătoare a 7 titluri de Grand Slam în carieră, dintre care 5 la Wimbledon.
Begu conducea cu 6:2, 3:1 atunci când veterana din Statele Unite ale Americii a înclinat balanța în favoarea ei și a început să pună presiune pe adversara ei cu 11 ani mai tânără.
În cele din urmă, Irina a avut câștig de cauză, iar în optimile de finală o va înfrunta pe cehoiaca Karolina Muchova.
Turneul WTA 500 de la Bad Homburg reunește o parte dintre cele mai importante nume ale tenisului feminin înaintea startului de la Wimbledon.
Printre principalele favorite se numără poloneza Iga Świątek, Mirra Andreeva, jucătoare care evoluează sub drapel neutru sau ucraineanca Elina Svitolina.