De la cazarmă acasă: 128 de tineri au devenit rezerviști ai Armatei Naționale
128 de tineri și-au încheiat serviciul militar în termen și au devenit rezerviști ai Armatei Naționale. După un an petrecut în cazarmă, marcat de instruire, disciplină și exerciții militare, aceștia se întorc acasă, pregătiți să răspundă la nevoie chemării țării. Unii militari au fost avansați în grad chiar în ultima zi de serviciu.

Ștefan Stratan, un tânăr de 19 ani din Chișinău, și-a încheiat astăzi serviciul militar în termen. A făcut parte din Garda de Onoare, unde disciplina și rigorile militare sunt mai exigente. Spune însă că această experiență l-a ajutat să devină mai responsabil și mai încrezător în propriile forțe.
„M-am simțit puțin pierdut când am venit, pentru că era un colectiv nou, cu oameni noi și nu știam nimic. Prin asta trec toți, adică cum cineva a putut dar eu nu pot? Dacă au putut restul înseamnă că o să pot și eu. Am învățat multe lucruri noi, am fost la schimbul gărzii, santinelă, pluton de paradă. Asta este tărie de caracter, te învață să fii bărbat”.
„Sunt foarte mândră că am educat și crescut așa un băiat frumos. Mă mândresc cu toate ceremoniile petrecute, cu toate meritele pe care le-a dobândit singur. L-am lăsat de pe băncile școlii, de la studii, direct într-o lume mai mare, mai dificilă pentru el. Crescând fără tată, pentru el a fost foarte greu”, spune Ana Țurcan, mama lui Ștefan Stratan.



Daniel Lazăr, un tânăr de 19 ani din Strășeni, a încheiat serviciul militar în termen cu o avansare în grad. Chiar în ziua în care trece în rezerva Forțelor Armate, acesta a fost promovat din soldat clasa a II-a în soldat clasa întâi.
„Comandanții mei direcți din subunitate au decis că după cum m-am manifestat timp de un an, să mă avanseze în gradul militar. Am fost și comandant de grupă. Am învățat să am mai multă încredere în oameni. Mi-am făcut camarazi cu care vreau să țin legătura în viața civilă”, spune rezervistul.
„Ei au învățat ce înseamnă a fi un apărător al patriei, manipularea armamentului din dotarea Armatei Naționale, au înțeles ce înseamnă să fii un ajutor pentru civili, pentru persoanele vulnerabile. Au fost cazuri unde am participat și la calamități naturale împreună cu societatea”, menționează Vladislav Drăguța, locțiitor comandant, regiment de Stat Major.


Soldații care au efectuat serviciul militar în termen rămân în evidența Forțelor Armate și pot fi chemați pentru exerciții sau antrenamente de concentrare, mobilizați în caz de stare de urgență sau de război, sau pot alege să se reangajeze pe bază de contract în cadrul structurilor militare.