Majorarea cotei TVA la medicamente, anulată. Ministrul Finanțelor: „În niciun caz nu intenționăm să facem rău”

Ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță, a declarat că nu va insista pe uniformizarea Taxei pe Valoarea Adăugată (TVA) în cazul medicamentelor, propunere care se regăsește în proiectul politicii fiscale pentru anul viitor. Declarația a fost făcută după ce ministrul Sănătății, Emil Ceban, a afirmat că această reformă „va distruge sistemul medical”.
„Intenția nu a fost de a face rău domeniului sănătății. După reformă, banii urmau, cu siguranță, să ajungă tot în sănătate, colegii urmând să facă o redistribuire mai eficientă a acestor resurse. Dacă nu există această dorință sau capacitate, cu siguranță nu vom insista noi, pentru că în niciun caz nu este intenția de a face rău sau de a reduce accesul cetățenilor la servicii de sănătate sau la medicamente”, a declarat Gavriliță într-un mesaj video distribuit de Ministerul Finanțelor.
În cadrul emisiunii „La 360 de grade” de la Radio Moldova, din 22 iunie, ministrul Sănătății, Emil Ceban, a declarat că „această reformă va distruge sistemul medical și va duce la scumpiri în lanț”. Republica Moldova nu este pregătită pentru așa ceva, sistemul de sănătate este unul vulnerabil. Spitalele nu vor face față, există riscuri foarte, foarte mari”, a afirmat oficialul.
Ceban a mai spus că sistemul de sănătate nu este pregătit pentru o astfel de reformă fiscală, subliniind vulnerabilitățile existente și impactul asupra persoanelor dependente de medicamente compensate.
„Noi avem foarte multă populație care nu lucrează, care este bolnavă, care este în vârstă, care este singură, iar sistemul de sănătate are foarte mult de lucru”, a precizat ministrul.
De aceeași părere este și fosta ministră a Sănătății, Ala Nemerenco, care a avertizat că majorarea TVA-ului la medicamente de la 8% la 20% ar putea duce la scumpiri, va genera reducerea concurenței pe piața farmaceutică și dificultăți financiare pentru instituțiile medicale.
Mai mult, în opinia sa, această modificare riscă să afecteze și structura pieței farmaceutice. Nemerenco declara că unele medicamente mai scumpe, inclusiv cele pentru boli rare sau tratamente oncologice, ar putea deveni nerentabile pentru importatori și farmacii.
La rândul său, Dinu Plîngău, membru al fracțiunii parlamentare a Partidului Acțiune și Solidaritate, a salutat decizia Ministerului Finanțelor de a renunța la majorarea cotei TVA la medicamente. Deputatul a sugerat că, după „această cedare”, ar trebui să se insiste și pe alte anulări în cadrul reformei.
„Nu văd sensul să se mai insiste și la celelalte categorii de primă necesitate pentru cetățeanul simplu. Or această politică nu va bate în cei bogați, ci în cei mulți și săraci”, a scris deputatul pe pagina sa de Facebook.
Dinu Plîngău a afirmat că nu va susține această politică în forma actuală.
Pe 22 iunie, Ministerul Sănătății a emis aviz negativ la propunerea de aplicare a TVA-ului de 20% la medicamente, inclusă în proiectul noii politici bugetar-fiscale pentru anul 2027.
De asemenea, pe 23 iunie, AmCham Moldova a emis o reacție privind majorarea TVA la medicamente, susținând că „majorarea TVA de la 8% la 20% va genera o creștere directă și imediată a prețurilor la raft. Persoanele în vârstă, cele cu boli cronice și familiile cu venituri reduse alocă deja o pondere semnificativă din bugetul lunar pentru sănătate”.
În consecință, scumpirea medicamentelor în farmacii i-ar putea determina pe mulți pacienți să amâne tratamentul unor afecțiuni ușoare. Netratate la timp, aceste afecțiuni ar putea transfera povara financiară direct asupra spitalelor publice și a bugetului asigurărilor medicale de stat, generând cheltuieli mult mai mari decât veniturile suplimentare obținute prin majorarea TVA.
CITIȚI ȘI: