Revista presei | Ajustări la proiectul politicii fiscale pentru 2027; Agent FSB, arestat în Moldova

Reforma fiscală pentru anul 2027 rămâne în centrul atenției instituțiilor de presă. Din mass-media aflăm despre modificările la legea salarizării în sectorul bugetar, care vor intra în vigoare în toamna anului curent și vor permite creșteri salariale de 10-30 la sută. De pe primele pagini ale publicațiilor naționale mai aflăm că un ofițer al Serviciului Federal de Securitate al Rusiei a fost reținut la intrarea în Republica Moldova după ce ar fi încercat să colecteze informații neautorizate despre Zona de Securitate.
După ce proiectul politicii fiscale pentru 2027, aflat în consultări publice, a devenit subiect de dezbateri, ministrul Finanțelor Andrian Gavriliță a venit cu mai multe clarificări, notează Ziarul de Gardă. Într-un video publicat pe pagina Ministerului Finanțelor, oficialul a afirmat că vor fi efectuate „mai multe ajustări”. Andrian Gavriliță a subliniat între altele că „nu vor fi impozitate vânzările locuințelor de bază sau a unicei locuințe pentru o familie”.
Andrian Gavriliță dă înapoi cu aplicarea TVA de 20% la medicamente în urma criticilor lui Ceban, titrează TVR Moldova. Ministrul Finanțelor a declarat într-un mesaj video, publicat marți seară pe rețelele sociale, că nu va insista pe aplicarea TVA de 20% la medicamente dacă Ministerul Sănătății nu susține măsura. TVR Moldova notează că reacția vine după ce ministrul Sănătății, Emil Ceban, a criticat dur inițiativa, afirmând că aceasta va genera un val de scumpiri în lanț, care va afecta atât medicamentele, cât și consumabilele medicale utilizate în spitale și instituțiile sanitare. Andrian Gavriliță a precizat că intenția Ministerului Finanțelor nu a fost de a afecta domeniul sănătății sau accesul cetățenilor la medicamente. Potrivit lui, propunerea pornea de la ideea că banii rezultați din eliminarea unor facilități fiscale ar putea fi redirecționați mai eficient către sistemul medical, rezumă sursa citată.
Politica fiscală pentru 2027 continuă să provoace dezbateri, constată jurnal.md. Reprezentanții mediului de afaceri susțin că reforma are nevoie de mai multe explicații și consultări, înainte de a fi adoptată. Camera de Comerț Americană din Moldova avertizează că principala problemă nu ține de reforma fiscală în sine, ci de modul în care aceasta va fi înțeleasă și aplicată. În opinia Veronicăi Sirețeanu, directoare adjunctă a AmCham Moldova și fost ministru al Finanțelor, reforma este promovată într-un ritm prea rapid. Ea spune că mediului de afaceri nu i-a fost acordat suficient timp pentru a analiza impactul noilor măsuri fiscale, atrage atenția jurnal.md.
De pe Moldpres aflăm că modificările la legea salarizării în sectorul bugetar vor intra în vigoare în toamna anului curent. Acestea vor permite creșteri salariale de 10-30 la sută pentru mai multe categorii de angajați, precizează ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță. Oficialul a subliniat că se dorește intrarea în vigoare a legii de la 1 septembrie, fiind vizați mai ales specialiștii din domeniul educației, persoanele din domeniul tehnic și muncitorii. Cam aceleași majorări între 10 și 20% vor fi în sănătate și ordine publică, a menționat oficialul în cadrul emisiunii „Pe față” de la postul public de televiziune „Moldova 1”.
Guvernul apără reforma pensiilor speciale, dar promite să țină cont de nemulțumiri, scrie Europa Liberă. „Guvernul apără o reformă a pensiilor speciale care a înfuriat sindicatele și opoziția, spunând că le va examina nemulțumirile. Executivul subliniază că sistemul pensiilor speciale construit cu peste trei decenii în urmă trebuie reformat pentru a deveni sustenabil pe termen lung. Astăzi, un angajat al Serviciului de Protecție și Pază de Stat, al Serviciului de Informații și Securitate poate ieși la pensie în floarea vârstei – legea nu prevede o vârstă minimă – și primi o pensie între 17.000 și 25.000 de mii de lei. Același lucru este valabil și în cazul angajaților Ministerului Afacerilor Interne, Ministerului Apărării, Centrului Național Anticorupție și Administrației Naționale a Penitenciarelor, notează publicația. Reforma anunțată pe 19 iunie de miniștrii Muncii și Finanțelor, Natalia Plugaru și Andrian Gavriliță, cere pentru acești angajați o vârstă minimă de pensionare de 45 de ani, cu creșterea acesteia până la 50 de ani în următorul deceniu. De asemenea, introduce o vechime în muncă minimă de 20 de ani.
„La un click distanță”: Cât de departe a ajuns R. Moldova cu digitalizarea serviciilor publice, aflăm de pe Moldova 1. De Ziua funcționarului public, marcată pe 23 iunie, Agenția de Guvernare Electronică (AGE) a descris, în studioul emisiunii „Bună dimineața”, ceea ce instituția numește o transformare „fundamentală” a relației dintre cetățean și stat: de la cozile de odinioară la servicii obținute „la un click distanță”. Peste 60% dintre serviciile publice sunt disponibile în prezent în format digital, însă sectoare-cheie, precum este cel al sănătății, educației și cel al agriculturii, rămân în urmă, iar cadrul legal care aliniază protecția datelor la standardele Uniunii Europene abia urmează să intre în vigoare, notează autorul articolului.
De pe primele pagini ale publicațiilor naționale mai aflăm că un ofițer al Serviciului Federal de Securitate al Rusiei a fost reținut la intrarea în Republica Moldova și plasat în arest preventiv pentru 30 de zile. TV8 notează că acesta a ajuns după gratii în Republica Moldova după ce ar fi încercat să colecteze informații neautorizate despre Zona de Securitate. Potrivit unui comunicat al Serviciului de Informații și Securitate, cetățeanul rus ar fi încercat să intre în Republica Moldova în baza unei legende pregătite din timp. Oficial, acesta declara că vine în scop turistic, inclusiv pentru a vizita mănăstiri, însă anchetatorii susțin că destinația sa reală era regiunea transnistreană, mai scrie TV8.
O nouă invetigație realizată de Rise Moldova relevă că un fost deputat și un fost viceprimar urmează să ajungă pe banca acuzațiilor după ce au gestionat și împărțit bani pentru finanțarea unor partide la parlamentarele din toamna anului trecut. „Banii proveneau dintr-un portofel cripto care aparține lui Ilan Șor. Până au intrat autoritățile pe felie, portofelul a fost golit, dar rețeaua a fost identificată, iar patru dintre ei s-au ales cu dosare penale. Doi membri ai grupării sunt experți în convertire de criptomonede. Ceilalți doi sunt Viorel Melnic, fost deputat și șef la Vamă, și Sergiu Moraru, fost viceprimar al orașului Orhei, ” scrie rise.md.
Comisia de cenzori a întreprinderii de stat MoldATSA a demarat un control privind procesul de salarizare în cadrul instituției, pe fondul controverselor generate de informațiile privind remunerarea angajaților, scrie Newsmaker. Verificările, inițiate la solicitarea Agenției Proprietății Publice, vor fi finalizate în aproximativ trei săptămâni, precizează publicația, cu referire la un comunicat emis de intituție. Agenția Proprietății Publice a solicitat Comisiei de cenzori a MoldATSA să efectueze un control privind respectarea de către instituție a respectării cadrului normativ aplicabil în procesul de salarizare. Declarațiile vin după ce întreprinderea de stat MoldATSA, responsabilă de securitatea traficului aerian din Republica Moldova, a ajuns în centrul unui scandal, după o investigație a Ziarului de Gardă, amitește NewsMaker.
Apele uzate epurate, soluție pentru agricultură: suprafețele irigate din Moldova ar putea crește cu 40% - titrează Vocea Basarabiei. Potrivit unui studiu realizat de Ministerul Mediului în parteneriat cu Stockholm Environment Institute, în baza datelor analizate în raioanele Cahul, Cantemir și Căușeni, reutilizarea apelor epurate ar putea duce la o creștere de aproximativ 40% a suprafețelor irigate, oferind agricultorilor volume suplimentare de apă în perioadele critice. Pentru punerea în aplicare a proiectului, autoritățile analizează mai multe măsuri, printre care modernizarea stațiilor de epurare, construirea bazinelor de stocare, extinderea rețelelor de transport al apei și întărirea sistemelor de monitorizare a calității acesteia.
Iar de pe IPN aflăm că cercetătorii moldoveni vor avea acces la resursele Centrului Comun de Cercetare al Comisiei Europene. Ei vor avea posibilitatea să lucreze cu experți europeni și vor avea acces la baze de date și instrumente utilizate în cercetări din domenii precum schimbările climatice, energia, digitalizarea, sănătatea sau securitatea. Totodată, cercetătorii vor putea participa la stagii de cercetare în centrele instituției europene și vor lucra direct în proiecte comune cu specialiști din statele membre ale Uniunii Europene. Prevederea este inclusă într-un acord semnat în cadrul Summitului Republica Moldova-Uniunea Europeană, desfășurat la Bruxelles, precizează agenția de știri.