Politic

Decret prezidențial: Alexandru Balan, fost șef adjunct al SIS, a rămas fără cetățenia R. Moldova

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a semnat, pe 23 iunie, decretul privind retragerea cetățeniei lui Alexandru Balan, fost director adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS). Documentul a fost publicat pe site-ul Președinției.

Vă amintim că, pe 28 aprilie 2026, Maia Sandu l-a grațiat pe Alexandru Balan, condamnat pentru divulgarea secretului de stat, pentru a putea fi schimbat pe alți doi ofițeri SIS, reținuți la Moscova în 2025, pentru spionaj.

În urma unei operațiuni de schimb internațional, realizată cu sprijinul diplomatic și al serviciilor secrete ale SUA, României și Poloniei, cetățenii moldoveni reținuți în Federația Rusă au fost schimbați pe Alexandru Balan, agent al KGB-ului belarus, precum și pe Nina Popova, cetățeană a Federației Ruse.

Odată ajuns în Belarus, Balan a fost întâmpinat cu flori de către KGB-ul din acest stat.

Maia Sandu a declarat că Balan a transmis informații sensibile altor state exclusiv în perioada în care Republica Moldova era controlată de oligarhul Vladimir Plahotniuc.


Alexandru Balan, fostul șef adjunct al SIS, cu dublă cetățenie, moldovenească și română, a fost reținut pe 8 septembrie 2025 la Timișoara, acuzat că ar fi divulgat informații secrete de stat privind România serviciilor secrete din Belarus, loiale Moscovei.

Extrădat din România pe 24 aprilie și predat autorităților moldovenești, Balan a fost condamnat la un an și șase luni de închisoare pentru divulgarea secretului de stat.

CITIȚI ȘI:

Liubomir Guțu

Liubomir Guțu

Autor

Citește mai mult