Reforma fiscală la medicamente, contestată de Emil Ceban: „Persoanele cu patologii cronice vor fi cele mai vulnerabile”

Medicamentele nu sunt un simplu bun de consum, ci o necesitate vitală pentru persoanele care suferă de boli cronice sau pentru pacienții care au nevoie de preparate compensate, a afirmat ministrul Sănătății, Emil Ceban. Acesta a reiterat îngrijorările ministerului potrivit cărora majorarea Taxei pe Valoarea Adăugată (TVA) de la 8% la 20%, propusă în proiectul politicii fiscale pentru anul viitor, va duce la scumpirea medicamentelor și va genera o presiune suplimentară asupra sistemului medical.
„Obligația statului este de a proteja interesul public și sănătatea fiecărui cetățean”, a declarat Ceban după ședința Guvernului din 24 iunie.
Potrivit oficialului, piața medicamentelor din Republica Moldova se ridică la șase miliarde de lei, dintre care 1.5 miliarde de lei sunt destinate procurării, prin licitație, a medicamentelor compensate, un miliard de lei este redistribuit către spitale, iar restul ajunge în farmacii.
„Astăzi, noi practic asigurăm sistemul de sănătate, începând cu medicina de urgență și cea primară și terminând cu transplanturile și operațiile sofisticate”, a subliniat ministrul.
Emil Ceban a reiterat că păstrarea cotei reduse a TVA de 8% este esențială pentru menținerea accesibilității medicamentelor.
„În caz contrar, va fi afectat întregul lanț – pacientul, spitalul și consumatorul public”, a avertizat Emil Ceban.
În Republica Moldova, ponderea patologiilor cronice este de aproape 31%, iar persoanele cu vârsta de peste 65 de ani suferă de astfel de patologii într-o proporție de 85–87%. Toate aceste afecțiuni necesită tratamente, atât compensate, cât și gratuite, eliberate în instituții ambulatorii sau staționare.
„Ministerul Sănătății a accentuat acest lucru și noi am discutat cu domnul ministru Gavriliță (ministrul Finanțelor): poate nu le mărim, ci chiar le micșorăm. În afară de aceasta, bugetul sănătății mai are și alte obligații. Ne-am asumat să majorăm salariile medicilor odată cu salariile celorlalți bugetari”, a declarat ministrul Sănătății.
Ca reacție la criticile Ministerului Sănătății, ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță, a declarat că nu va insista asupra uniformizării TVA în cazul medicamentelor, precizând că intenția nu a fost de a pune presiune pe sistemul medical.
„Cred că se impunea mai multă discuție între noi înainte ca să ne exprimăm pe marginea proiectului”, a subliniat Gavriliță.
Noua politică fiscală urmărește, potrivit Ministerului Finanțelor, simplificarea sistemului de impozitare, stimularea investițiilor și reducerea evaziunii fiscale. Forma finală a proiectului urmează să fie definitivată după încheierea consultărilor cu reprezentanții mediului de afaceri, autoritățile locale și societatea civilă.
Pe 23 iunie, și AmCham Moldova a emis o reacție privind TVA-ul aplicat medicamentelor, susținând că majorarea de la 8% la 20% va genera o creștere directă și imediată a prețurilor la raft. Persoanele în vârstă, cele cu boli cronice și familiile cu venituri reduse alocă deja o pondere semnificativă din bugetul lunar pentru sănătate.
CITIȚI ȘI: