Serviciul Vamal accelerează reformele de aderare. Radu Vrabie: Până la sfârșitul anului, vom avea un Cod vamal aliniat 100% la standardele UE

Serviciul Vamal al Republicii Moldova continuă procesul de modernizare și armonizare cu standardele Uniunii Europene, în contextul negocierilor de aderare. Subiectul a fost discutat la Bruxelles de directorul instituției, Radu Vrabie, cu oficiali ai Comisiei Europene responsabili de domeniul vamal și de procesul de extindere a UE.
Întrevederea a avut loc în marja participării delegației din R. Moldova la sesiunea anuală a Consiliului Organizației Mondiale a Vămilor. La discuții au participat Matthias Petschke, director al Unității pentru Vamă din cadrul Direcției Generale pentru Impozitare și Uniune Vamală (DG TAXUD) a Comisiei Europene, reprezentanți ai Direcției Generale pentru Extindere și Vecinătate Estică (DG ENEST), precum și ambasadoarea Republicii Moldova pe lângă Uniunea Europeană, Daniela Morari.
Potrivit Serviciului Vamal, părțile au evaluat progresele înregistrate în procesul de modernizare instituțională și de aliniere a legislației vamale la acquisul comunitar, fiind discutate inclusiv prioritățile de reformă în contextul aderării Republicii Moldova la Uniunea Europeană.
Directorul Serviciului Vamal a declarat că instituția se află într-un proces amplu de digitalizare și reorganizare, menit să simplifice procedurile pentru cetățeni și mediul de afaceri.
„Serviciul Vamal este într-un plin proces de modernizare și digitalizare. Începând cu 1 iulie, avem toate deciziile vamale digitalizate. Suntem în plin proces de aliniere a Codului vamal cu cel european. La finalul acestui an, va fi 100% aliniat”, a declarat Radu Vrabie.
Reforma instituției pune accent pe centralizarea și simplificarea proceselor administrative, astfel încât beneficiile integrării europene să fie resimțite atât de cetățeni, cât și de agenții economici.
În cadrul discuțiilor de la Bruxelles au fost analizate și progresele privind implementarea noului Cod vamal, dezvoltarea sistemelor informaționale compatibile cu cele ale Uniunii Europene, pregătirile pentru implementarea NCTS Faza 6, introducerea Sistemului de Decizii Vamale, precum și dezvoltarea soluțiilor pentru gestionarea comerțului electronic.
De asemenea, oficialii au abordat măsurile de consolidare a integrității instituționale și de combatere a corupției, incluse în Politica anticorupție în domeniul vamal pentru perioada 2026–2029, precum și procesul de reorganizare a instituției și dezvoltarea capacităților administrative și operaționale.
Ambasadoarea Republicii Moldova pe lângă Uniunea Europeană, Daniela Morari, a subliniat că întâlnirea are loc într-un moment important pentru parcursul european al țării, după desfășurarea celui de-al doilea summit Republica Moldova-UE, din 22 iunie, și în contextul pregătirilor pentru deschiderea negocierilor pe noi capitole de aderare.
„Este important să avem aceste discuții directe cu echipele Comisiei Europene pentru a examina recomandările formulate în pachetul de extindere și pregătirea pentru următorul raport al Comisiei Europene, care va fi prezentat în această toamnă. Obiectivul este să livrăm rezultate și să avansăm pe toate recomandările pe care le avem în capitolele de negociere”, a declarat Daniela Morari.
Potrivit diplomatei, în cadrul întrevederii au fost stabilite prioritățile de lucru până la sfârșitul anului.
La rândul lor, reprezentanții Comisiei Europene au apreciat progresele înregistrate de Republica Moldova în domeniul vamal și au reafirmat disponibilitatea de a continua dialogul instituțional, asistența tehnică și sprijinul financiar pentru implementarea reformelor și avansarea procesului de aderare la Uniunea Europeană.
CITIȚI ȘI: