Politic

Alexandru Munteanu participă la Conferința pentru Reconstrucția Ucrainei de la Gdańsk

Facebook/ Alexandru Munteanu
Sursa: Facebook/ Alexandru Munteanu

Prim-ministrul Alexandru Munteanu participă, în perioada 25-26 iunie, la Conferința pentru Reconstrucția Ucrainei de la Gdańsk, Polonia, reprezentând cel mai amplu format internațional dedicat reconstrucției Ucrainei.

În marja evenimentului, premierul are programate întrevederi bilaterale cu premierii Poloniei, Donald Tusk, Albaniei, Edi Rama, Estoniei, Kristen Michal, și Ucrainei, Yulia Svyrydenko, precum și cu președinta Băncii Europene pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD), Odile Renaud-Basso.

Conferința pentru Reconstrucția Ucrainei de la Gdańsk este a cincea ediție a conferinței și prima găzduită de Polonia, în comun cu Ucraina. Sesiunea plenară de deschidere, cu șefi de stat și de guvern, este programată pentru 25 iunie.

Organizatorii anunță delegații din circa 100 de țări, aproximativ 40 reprezentate la nivel guvernamental. De asemenea, un număr-record de înscrieri: peste 9.000 de aplicații și peste 5.000 de participanți așteptați.

Ediția precedentă, la Roma, în 2025, a reunit peste 6.000 de participanți și s-a încheiat cu peste 200 de acorduri și angajamente.

Noutatea ediției de la Gdańsk este o dimensiune dedicată securității și apărării, propusă de Polonia, alături de cele patru direcții deja consacrate: cooperare economică, dezvoltare regională, dimensiune umană și integrare europeană.

Prezența premierului Alexandru Munteanu la Conferința pentru Reconstrucția Ucrainei nu este un gest protocolar. Potrivit autorităților, Republica Moldova poate avea un rol esențial în reconstrucția Ucrainei după război și poate deveni o punte de legătură pentru agenții economici străini care vor să investească în țara vecină.

În cadrul discuțiilor cu președintele ucrainean Volodimir Zelenski, premierul Alexandru Munteanu a spus că Republica Moldova este pregătită să contribuie la procesul de reconstrucție, inclusiv prin inițiative bilaterale și regionale în domeniile transportului, infrastructurii, energiei, rezilienței cibernetice și securității.

Șeful Guvernului a subliniat că autoritățile de la Chișinău vor continua să acorde susținere politică, diplomatică și umanitară pentru țara vecină, care demonstrează eroism și curaj în fața războiului inuman dus de Federația Rusă.

În plan european, Chișinăul și Kievul au avansat în tandem spre UE, iar conferința de la Gdańsk rezervă o dimensiune întreagă reformelor de aderare.

CITIȚI ȘI:

Luminița Toma

Luminița Toma

Autor

Citește mai mult