Corespondență Dan Alexe | Coregrafia NATO pentru îmblânzirea lui Trump înainteа summitului de la Ankara

Liderii principalelor țări europene din NATO: Grupul E5 (Grupul European al celor Cinci: Germania, Franța, Regatul Unit, Italia și Polonia) s-au întâlnit miercuri seara, 24 iunie, pentru o consultare ad-hoc în Berlin, organizată de cancelarul Friedrich Merz, ca să definească o poziție comună în materie de apărare a Ucrainei și a continentului, dar și pentru a-l contracara pe Donald Trump, în perspectiva summitului NATO de la Ankara de luna viitoare.
Simultan, secretarul general Mark Rutte s-a întâlnit cu Donald Trump la Washington, în încercarea de a evita o ruptură de statele europene membre ale Organizației Tratatului Atlanticului de Nord.
Summitul NATO de la Ankara din 7 și 8 iulie se anunță dificil, date fiind nemulțumirile formulate de Trump și de alți membri din administrația sa.
Etapa Grupului E5 la Berlin
La Berlin, Friedrich Merz, cancelarul german, a insistat pentru continuarea livrărilor de sisteme de apărare aeriană către Kiev, în urma intensificării atacurilor cu drone de către Rusia asupra Ucrainei.
Întâlnirea de la Berlin a avut de la început o importanță mai mare decât de obicei, unul din punctele de discuție, pe lângă coordonarea pentru apărarea Ucrainei, fiind „împărțirea sarcinilor” – adică distribuirea cheltuielilor militare între statele membre ale NATO. În fundal se află și presiunea exercitată permanent de Donald Trump pentru ca europenii să cheltuiască mai mult pentru apărare.
Întâlnirea s-a arătat însă umbrită de la început și de planul schițat de SUA, care anunță, dacă nu o retragere, atunci cel puțin o reducere a numărului de trupe și mijloace militare desfășurate în Europa.
Rutte cu “daddy” Trump la Washington
În acest timp, secretarul general NATO Mark Rutte a încercat la Washington să-l îmblânzească pe Donald Trump, căutând să destindă tensiunile transatlantice și amintindu-i lui Trump de contribuțiile europene la eforturile de a securiza trecerea navelor prin Strâmtoarea Ormuz, inclusiv pregătirile pentru operațiunile de deminare.
Asta, însă, a sunat neconvingător, la mai puțin de o săptămână după ce secretarul de război al SUA, Pete Hegseth, a descris participarea aliaților europeni la operațiunile SUA din Orientul Mijlociu drept „rușinoasă”.
Scopul agitației europenilor este evident: a ajunge împreună la Ankara ca un front unit; așa încât întâlnirea de la Berlin s-a vrut din start ca un test de turnesol pentru o Alianță care trebuie să demonstreze că poate funcționa chiar și cu o prezență americană redusă și mereu pe cale de plecare.
Cât despre trimiterea lui Mark Rutte la Washington, europenii au avut sperat că fostul premier olandez va ști să-l îmblânzească pe Trump La urma urmei, Rutte a înțeles de mult că pentru a intra în grațiile lui Trump e nevoie de ceva lingușire, Rutte fiind cel care l-a numit odată pe Trump, în public, „tăticul” ("daddy") al Europei, spre mulțumirea acestuia și spre surpriza, jena și dezorientarea practic tuturor celorlalți membri ai Alianței.
La discuția ținută în fața presei ieri seară, Donald Trump a insistat ca țările europene din NATO să ajungă la ținta promisă de o tranșă de 5% din PIB dedicată cheltuielilor pentru apărare. Asta chiar în momentul în care cancelarul Friedrich Merz, la Berlin, își asigura aliații că Germania va atinge obiectivul de cheltuieli NATO pentru apărare de… 3,5% din PIB până în 2029.
Summitul crucial de la Ankara
În ciuda tensiunilor și a divergențelor dintre Washington și aliații săi europeni, Donald Trump și-a confirmat miercuri seara, vorbind alături de șeful NATO Mark Rutte, participarea la viitorul summit NATO, precizând însă că va merge “din respect pentru președintele turc Erdoğan”.
Reuniunea celor 32 de state membre ale Organizației Tratatului Atlanticului de Nord va avea loc așadar pe 7 iulie în Turcia și este așteptată să fie dominată de temele enumerate: securitatea regională, cheltuielile pentru apărare, războiul din Ucraina și situația din Orientul Mijlociu.
Mesajul transmis de Donald Trump alimentează însă constant sentimentul de dezbinare între SUA și aliații NATO din Europa. Nu este prima data când Trump face astfel de amenințări la adresa aliaților, mai ales după ce Rusia a declanșat cel mai distrugător război din Europa de după cel de-al Doilea Război Mondial.
Chiar și când era în campanie electorală, în timpul mandatului lui Joe Biden, Trump făcea deseori astfel de amenințări. Imediat după ce a revenit la Casa Albă, avertismentele cu retragerea sprijinului s-au făcut și mai stridente, Trump amenințând chiar la un moment dat ca va „încuraja Rusia să atace” statele aliate care nu-și plătesc contribuțiile la NATO.
Europenii așteaptă acum summitul din 7-8 iulie de la Ankara, peste două săptămâni, mulți dintre ei cu inima strânsă.