Bărbații se declară mai sănătoși decât femeile, iar serviciile stomatologice devin tot mai populare

În anul 2025, un pacient s-a adresat, în medie, de opt ori la medic și o dată la stomatolog, iar durata medie de spitalizare a constituit șapte zile. Totodată, numărul adresărilor la specialiști s-a diminuat cu circa trei milioane, însă au crescut vizitele la stomatolog.
La 10.000 de locuitori au revenit, în medie, 52 de medici. Analizând evoluția din ultimii ani, observăm că numărul de medici a crescut cu circa 200 de unități față de anii 2023 și 2024.
Totodată, remarcăm o tendință de descreștere constantă a adresărilor la medici. Dacă în anul 2022 numărul era de 22.1 milioane de adresări, în 2025 acesta a scăzut la 19.8 milioane.
Pe de altă parte, moldovenii apelează tot mai des la servicii stomatologice, numărul adresărilor crescând considerabil de la 1.3 milioane în 2022, la 1.5 milioane în anul 2025.

Astfel, percepția pozitivă asupra propriei sănătăți în rândul populației din mediul urban este de 53.3%, față de circa 40%% în mediul rural. În schimb, locuitorii din sate își evaluează starea de sănătate ca fiind rea sau foarte rea la nivel de 7.8%, față de 4.7% în cazul orășenilor.
Totodată, bărbații se declară mai sănătoși: 49.6%, față de 43% femei. Doar 6% dintre bărbați au declarat că starea lor de sănătate este rea sau foarte rea, un procent mai mic decât în cazul femeilor, unde indicatorul constituie circa 7%.

Conform datelor oficiale, în anul 2025 au fost înregistrate 792.000 de solicitări de asistență medicală de urgență, ceea ce reprezintă zilnic circa 2.2 mii de solicitări.
Populația din mediul urban cheltuie mai mult pentru ocrotirea sănătății față de populația din mediul rural. Ponderea cheltuielilor pentru sănătate în totalul cheltuielilor populației din mediul urban a constituit 5.2%, comparativ cu 3.7% în cazul populației din mediul rural.

CITIȚI ȘI: