Externe

România | Sistemul anti-dronă oferit de SUA, integrat în dispozitivul de apărare: „O serie de riscuri sunt acoperite”

Sistemul anti-dronă Merops, pus la dispoziția României de către Statele Unite ale Americii, a fost operaționalizat și integrat în dispozitivul de apărare al Armatei Române. Potrivit ministrului român al Apărării, Radu Miruță, „o serie de riscuri pentru care înainte nu erau soluții sunt deja acoperite”.

„Înainte de introducerea în serviciu, sistemul a parcurs etapele necesare de testare, evaluare și validare operațională”, a subliniat oficialul.

Merops reprezintă o soluție bazată pe algoritmi de inteligență artificială, destinată detectării, urmăririi și neutralizării țintelor aeriene de dimensiuni reduse care evoluează la altitudini joase, precizează presa română.

Integrarea acestui sistem contribuie la consolidarea capacităților Armatei Române de detectare și contracarare a amenințărilor generate de sistemele aeriene fără pilot, completând măsurile deja implementate pentru protejarea spațiului aerian național.

„Ce aduce nou acest sistem? Un radar de joasă altitudine, senzori electro-optici, senzori termici și algoritmi de inteligență artificială pentru identificarea tipului de țintă. Un sistem modern, cu un cost de operare scăzut, gândit fix pentru drone care zboară la altitudini mici. Avem, acum, așadar, o nouă zonă de protecție prin care nu se va mai trece. Până când soluțiile complete anti-dronă, tocmai comandate prin SAFE, vor intra în dotarea Armatei Române, în fiecare zi adresăm riscuri cu ceea ce avem. La fiecare două săptămâni s-au făcut pași și am convingerea că suntem aproape ca aceștia să fie cu rezultate vizibile”, a transmis Radu Miruță, pe Facebook.

Sistemul Merops are o cameră termică, una de zi și alta de noapte, astfel că poate detecta dronele care intră în România „24 de ore din 24”. Acesta poate urmări simultan mai multe ținte.

În cazul dronei de la Galați, de exemplu, sistemul Merops nu era poziționat în acea zonă, ci într-o altă parte a Dobrogei. Un indiciu care reiese din comunicatul MApN, pentru nefolosința sistemului Merops în acel caz, este că nu era integrat în dispozitivul de apărare al Armatei la acea vreme.

Din 2022, de când Rusia a invadat Ucraina pe scară largă, numeroase drone aeriene rusești au intrat în spațiul aerian al României. Cel mai grav incident s-a petrecut la Galați, la sfârșitul lunii mai, când o dronă rusească s-a prăbușit și a explodat pe un bloc de zece etaje, iar două persoane au fost rănite. Raportul tehnic a arătat faptul că drona prăbușită la Galați a fost Geran-2, de proveniență rusească.

CITIȚI ȘI:

Rodica Mazur

Rodica Mazur

Autor

Citește mai mult