Marșul Factorilor Poștali | Peste 200 de poștași din R. Moldova și România au alergat într-o cursă contracronometru

Chișinăul a devenit, în premieră, gazda unei competiții cu o tradiție de aproape cinci decenii. Sute de poștași din Republica Moldova și România au lăsat pentru o zi gențile cu scrisori și au alergat într-o cursă contracronometru de trei kilometri, în cadrul „Marșului Factorilor Poștali”.
În total, 240 de poștași de pe ambele maluri ale Prutului au demonstrat că rezistența fizică de la muncă este cel mai bun antrenament.
Patruzeci de reprezentante din R. Moldova și tot atâtea din România au alergat astăzi trei kilometri la Chișinău. Prima care a trecut linia de finiș a fost Marinela Sechei din Hunedoara.
„A fost o cursă grea, dar satisfăcătoare, este a cincea oară când câștig. A fost destul de complicat pe partea aceea cu denivelări foarte multe. În rest, a fost bine, partea asta - numai soare, în rest - doar umbră, a fost excelent”, a spus Marinela Sechei.
„A fost foarte interesant și pentru sănătate, și pentru lume să vadă și să știe cum se trăiește și se muncește normal. Sportul a fost mereu în viața mea, de asta am participat”.

La competiția masculină, au participat 160 de factori poștali - câte 80 de ambele părți ale Prutului. Victoria i-a revenit lui Victor Romașcan din Suceava, poștaș cu experiență de aproape 20 de ani.
„Mi-am dorit foarte mult locul întâi, nu l-am mai luat demult. Ultimele două ture am luat locul doi. Deși nu mă simțeam pregătit, m-a ajutat Dumnezeu și astăzi am luat locul întâi. Nu pot spune că m-am antrenat specific pentru marș, dar am făcut constant alergări, urc scări și fac și alte sporturi”, a menționat Victor Romașcan.
De vreo zece ani, particip la Marșul poștașilor. La București, sunt pe locul întâi. Eu, de exemplu, pot să fac cursa mea, distanța de vreo trei kilometri printre blocuri, case, mă ajută foarte mult fizic”.
Organizatorii spun că astfel de competiții consolidează echipele de poștași de pe ambele maluri ale Prutului.
„Este un moment prin care urmărim să promovăm această profesie destul de veche, care este destul de importantă pentru societatea noastră, dar care este percepută de aproape fiecare din comunitățile noastre mai mult ca o tradiție. Vrem să arătăm că suntem o echipă solidară”, a afirmat Violeta Cojocaru, directoarea de la Poșta Moldovei.
„Este sărbătorită de toate companiile de poștă din lume, iar noi în România avem și acest eveniment, care deși nu are o dată fixă, se desfășoară în fiecare an, este o tradiție”, a spus Florin Valentin, director la Poșta Română.
Ediția Marșul Factorilor Poștali din acest an a fost organizată sub egida centenarului primului zbor aeropoștal și comercial pe ruta București-Galați-Chișinău.


CITIȚI ȘI: