Canicula din Europa: Peste 200 decese în Spania, mii de școli închise în Franța
Canicula face tot mai multe victime în Europa. Peste 200 de oameni au decedat în Spania, mii de școli au fost închise în Franța, valul de căldură avansând spre est. Temperaturi neobișnuit de mari se înregistrează și în Belgia, Țările de Jos, Regatul Unit, Italia, Austria și Danemarca. Canicula a pus stăpânire și pe România.

Meteorologii au avertizat că valul de căldură se va extinde și se va intensifica în zilele următoare în toată România cu temperaturi de până la 39 de grade. Codul portocaliu de caniculă este valabil până pe 29 iunie.
„Încercăm să umblăm mai puțin prin căldură și să ne hidratăm cu apă rece, stăm în umbră”.
Pentru a scăpa de arșiță oamenii au luat cu asalt, parcurile, litoralul și bazinele acvatice.
„De plăcerea copilului am venit. A fost super, doar că a fost înfricoșător. Când ne lunecam, parcă ne-am luat zborul”.
Spania se confruntă cu un val de căldură extremă, considerat unul dintre cele mai intense din luna iunie înregistrate vreodată în țară, cu temperaturi care au depășit 40 de grade Celsius. Autoritățile au anunțat 212 decese asociate caniculei în ultimele zile.
„E foarte cald și e greu să dormi”.
Situația rămâne critică și în Franța, unde termometrele indică 40 de grade. 72 de departamente din 101 sunt vizate de Codul roșu, peste 51 milioane de oameni sunt afectați. O persoană a murit și o alta este dată dispărută la Biarritz, o stațiune populară franceză, după ce o porțiune de faleză s-a prăbușit în mare.
„Oamenii erau îngropați sub apă și echipele nu au găsit victimele până când nu a ieșit la suprafață un cadavru”.
În total, în Franța, 40 de oameni s-au înecat în ultima săptămână. Autoritățile îndeamnă la prudență.
„Da, cred că e puțin riscant. Cunosc câțiva prieteni care s-au lovit puțin la picioare. Dar ei bine, soluția e să-ți strângi picioarele cum trebuie când aterizezi, altfel, nu prea ai succes”.
„Înot pentru că e, practic, una dintre singurele modalități de a te răcori în zonă și este și gratuită. Așa că e minunat ca student să poți veni aici”. Cologne fights the heat with a refreshing mist 4668302
În Germania, autoritățile caută modalități de a ajuta oamenii să facă față arșiței. În Köln, a fost instalat un sistem de stropire improvizat. Metoda, aplicată deja al patrulea an, s-a dovedit eficientă, oferind ușurare în zilele toride.
CITIȚI ȘI: