Revista presei

Revista presei interbelice: Deschiderea oficială a noului Parlament al României

Acum 100 de ani, pe 26 iunie, presa anunța deschiderea oficială a noului Parlament al României, cu prezenta Casei Regale. În discursul său, regele Ferdinand I sublinia importanța momentului: era primul Parlament al României Mari ales după aceeași lege electorală în toate provinciile țării și în deplină concordanță cu Constituția din 1923.

Suveranul le cerea senatorilor și deputaților să continue consolidarea statului și să pună interesele țării mai presus de orice. Ceremonia a început cu un Te Deum oficiat la Patriarhie de patriarhul Miron Cristea, în prezența miniștrilor și a noilor parlamentari.

Ziarul Dimineața scria că Comitetul pentru ridicarea monumentului lui Mihai Eminescu pregătea la București o expoziție dedicată poetului și lansa un apel public către cei care păstrau manuscrise și obiecte ale acestuia. Printre cei cărora li se cerea sprijinul se aflau Vasile Morțun, căpitanul Victor Eminescu, avocatul Victor Eminescu și librarul Achille Șaraga, pentru a împrumuta temporar manuscrisele aflate în posesia lor. Interesant este că printre acești colecționari menționați, doi au familia Eminescu.

Tot ziarul Dimineața readucea în atenție prietenia dintre scriitorul Lev Tolstoi și compozitorul Piotr Ilici Ceaikovski. Ceaikovski povestea că, la un concert organizat în onoarea lui Tolstoi la Conservatorul din Moscova, scriitorul a izbucnit în lacrimi ascultând Andantele din unul dintre cvartetele sale.

Compozitorul avea să mărturisească mai târziu că niciun succes artistic nu l-a impresionat atât de mult. Articolul amintea însă și un episod mai puțin cunoscut. Tolstoi îi trimisese lui Ceaikovski o colecție de cântece populare rusești, dorind să fie armonizate. Compozitorul a refuzat politicos, explicând că melodiile trebuie păstrate cât mai aproape de forma lor autentică. Refuzul a răcit relația dintre cei doi.

Găsim la alta pagină mai multe detalii și o fotografie cu avionul cursei București Chișinău și o a doua fotografie cu regele prezent la inaugurarea noilor curse de la Băneasa.

Ziarul Oglinda Lumii ne informa că, la Moscova, s-a deschis un muzeu al jucăriilor, cu peste zece mii de exponate. Pe lângă jucăriile de lux, vizitatorii puteau descoperi și cele mai simple jucării ale copiilor de la sate: păpuși făcute din paie, lână sau cârpe, păstrate ca mărturii ale copilăriei și ale meșteșugului popular. Interesant este că muzeul există și astăzi, deși nu mai este la Moscova. El a fost mutat la Sergiev Posad, locul unde s-a inventat Matrioshka.

Din Franța venea o curiozitate a naturii. Ziarul Oglinda Lumii scria că o fermieră a descoperit într-o mașină de incubat, un pui de găină născut cu patru picioare. La o lună de viață, puiul era sănătos doar că „alerga puțin mai repede” decât ceilalți. Proprietara intenționa să-l expună ulterior într-o vitrină...

Ziarul încerca în glumă, să răspundă la întrebarea: cine vorbește mai mult la telefon, femeile sau bărbații? Un statistician a cronometrat convorbirile din cabinele telefonice și a ajuns inițial la concluzia că femeile vorbesc mai mult. Finalul răstoarnă însă totul: surprinde o tânără care petrece 20 de minute în cabina telefonică fără să vorbească deloc, ci folosind oglinda pentru a se pudra și a-și aranja machiajul. Concluzia autorului: problema rămâne... nerezolvată.

Acum 100 de ani, se făceau glume despre timpul petrecut la telefon. Astăzi, probabil, experimentul s-ar muta... pe rețelele sociale.

Autor: Dan Melnic

Redacția  TRM

Redacția TRM

Autor

Citește mai mult