Oleksandr Poklonski a rupt tăcerea! Antrenorul ucrainean a făcut primele declarații după ce a preluat banca tehnică a echipei Zimbru Chișinău

S-a acomodat rapid și privește cu încredere spre startul campionatului. Noul antrenor al Zimbrului, Oleksandr Poklonski, a rupt tăcerea la 3 săptămâni după ce a preluat banca tehnică a echipei din capitală. În primul său interviu, tehnicianul ucrainean a dezvăluit ce l-a convins să accepte oferta clubului.
Oleksandr Poklonski, legenda clubului Dnipro Dnipropetrovsk, l-a înlocuit pe Oleg Kubarev pe banca tehnică a "zimbrilor". Tehnicianul ucrainean a dezvăluit cum s-a acomodat la Zimbru, dar și că fotbalul moldovenesc nu îi este străin.
„Deja ne-am adaptat. Țara mea natală e alături, așa că nu mi-a fost dificil. Cu siguranță, am auzit multe despre fotbalul de aici. În străinătate chiar am avut în staff antrenori moldoveni. Și la cantonamente în Turcia am întâlnit echipe de aici. Știu și despre Sheriff, cunosc că Iuri Vernidub a antrenat acolo. Nu m-am gândit mult până să accept oferta, iar printre factorii decisivi au fost obiectivele mari ale acestui club, mai ales participarea în cupele europene.", a dezvăluit Oleksandru Pokslonski, antrenorul Zimbrului
Poklonski va debuta oficial pe banca tehnică în partida din prima etapă a noii ediții de campionat, cea cu Milsami Orhei. La capitolul obiective, tehnicianul a preferat să fie rezervat.
„Nu vă voi spune public aici despre obiectivele noastre. Dar un lucru e sigur: avem scop să câștigăm fiecare meci. Primul adversar e Milsami. Cunoaștem această echipă. Au alt antrenor. Totul merge conform planului. Ne pregătim.", a mai spus Poklosnki
În această vară, Zimbru a suferit schimbări în lot. De la echipă au plecat Denis Kazlouski, Timafei Șarkouski, Vladimir Fratea, care a semnat cu Sheriff Tiraspol și Chiril Șilcenco, care a semnat cu Milsami. În schimb, Zimbur l-a transferat de la CSF Bălți pe Eugeniu Cociuc.
„Am primit oferta de la Zimbru. Consider că e cel mai bun club din țară, care are suporteri senzaționali. Așa că sunt bucuros să fiu aici și să ajut echipa. Am venit desigur și pentru a juca în cupele europene, dar mai întâi de toate pentru numele acestui club.", a menționat mijlocașul Eugeniu Cociuc
Zimbru va evolua în această vară și în cupele europene inter-cluburi. Echipa își va începe aventura pe arena internațională în Turul 2 preliminar al Ligii Conferințelor. Adversara „galben-verzilor" va fi formația armeană FC Noah Erevan.
„Ultima echipă la care am jucat, Legia Varșovia, s-a confruntat cu FC Noah. Am reușit să văd această formație, să-i analizez. E o echipă solidă, omogenă. Va fi un adversar greu, dar avem timp să ne pregătim și să arătăm o figură frumoasă.", a afirmat fotbalistul Tudor Butucel
În sezonul precedent, Zimbru s-a clasat pe locul 3 în campionat și a jucat finala Cupei Moldovei.