Consumul și traficul de droguri, în creștere: În capitală, numărul minorilor aflați la evidență practic s-a dublat

Numărul dosarelor de trafic de droguri este în creștere în Republica Moldova, iar traficanții folosesc metode tot mai sofisticate pentru a introduce substanțe interzise în țară. În primele cinci luni ale acestui an au fost pornite 714 cauze penale, cu aproximativ 150 mai multe decât în aceeași perioadă a anului trecut, susțin autoritățile. Totodată, a crescut semnificativ și numărul de persoane ce consumă droguri, iar la finele anului trecut la evidență erau aproximativ 14 mii de persoane.
Dependența de droguri poate afecta pe oricine, indiferent de mediul din care provine, iar recunoașterea problemei este cel mai dificil pas spre recuperare, susține Alexandru Șmiglu, consultant la Comunitatea Terapeutică „Inițiativa Pozitivă”, care a trecut el însuși prin experiența dependenței.
El spune că a început să consume droguri la vârsta de 15 ani, deși provenea dintr-o familie bună. A încercat, fără succes, să-și schimbe locul de muncă, prietenii și chiar țara în care locuia, însă a reușit să renunțe la consum doar după ce a acceptat ajutorul specialiștilor și a urmat un program de reabilitare.
În prezent, Alexandru îi consiliază pe tinerii care se confruntă cu aceeași problemă și spune că experiența personală îl ajută să câștige încrederea beneficiarilor. Pentru fiecare beneficiar este elaborat un plan individual de intervenție.
„Este foarte important ca persoana să aibă alături pe cineva care a trecut prin experiențe similare, pentru a o motiva și a-i demonstra că este posibil să depășească adicția”, a menționat Alexandru Șmiglu.
Tot mai mulți minori ajung în atenția medicilor narcologi, fenomenul consumului de droguri fiind mai amplu decât arată statisticile oficiale, susține medicul Ana Constantinova, de la Dispensarul Republican de Narcologie. Potrivit acesteia, în municipiul Chișinău, numărul minorilor aflați la evidență pentru consum de droguri a crescut de la 27 la 46 într-un singur an.
„Cred că datele statistice neoficiale sunt mult mai triste și avem mult mai multe persoane, pentru că nu fiecare îndrăznește și nu fiecare părinte vine la medicul narcolog sau la medicul psihiatru”, a subliniat Ana Constantinova.
Traficanții de droguri devin tot mai inventivi în ascunderea și comercializarea drogurilor, susține șeful Direcției Antidrog de la Inspectoratul Național de Investigații, Ruslan Cucu. El a mai precizat că o mare parte a comerțului cu droguri este organizată prin grupurile de pe aplicația Telegram, unde mii de utilizatori pot cumpăra și comercializa substanțe interzise. Deși autoritățile au transmis sute de solicitări către administratorii platformei, acestea au rămas fără răspuns. În aceste condiții, polițiștii și-au dezvoltat propriile metode de investigare pentru a documenta activitatea grupurilor criminale din mediul online.
„Avem o creștere esențială a drogurilor scoase din circuit. În ceea ce ține de marijuană, avem plus 50% față de anul trecut, iar la drogurile sintetice CPPP avem, la fel, plus 50%. În ultima perioadă au apărut droguri, sare PVP-ul sub formă lichidă. Ultima reținere pe care am avut-o a fost una în care au fost foarte ingenioși: au trecut două controale vamale, au ajuns pe mâna noastră în Republica Moldova, unde noi am efectuat percheziții, ca până la urmă să depistăm că în butoiul de plastic nu era motorină, ci erau droguri sub formă lichidă. Am putut observa, când am scos din butoi câteva picături pentru a vedea ce este acolo, că mirosul era de motorină”, a declarat Ruslan Cucu.
Ziua internațională împotriva abuzului și traficului ilicit de droguri este marcată anual pe 26 iunie, fiind instituită de Adunarea Generală a Organizației Națiunilor Unite în 1987.
Potrivit Agenției Naționale pentru Sănătate Publică, Republica Moldova se confruntă cu provocări similare celor semnalate la nivel european. Datele arată o creștere a incidenței narcomaniei de la 44 de cazuri noi la 100 de mii de locuitori în 2024 la 50.7 cazuri în 2025.
CITIȚI ȘI: