Consumul și traficul de droguri, în creștere: În capitală, numărul minorilor aflați în evidență aproape s-a dublat

Numărul dosarelor de trafic de droguri este în creștere în Republica Moldova, iar traficanții folosesc metode tot mai sofisticate pentru a introduce substanțe interzise în țară. În primele cinci luni ale acestui an, au fost pornite 714 cauze penale, cu aproximativ 150 mai mult decât în aceeași perioadă a anului trecut, susțin autoritățile. Totodată, a crescut semnificativ și numărul de persoane ce consumă droguri, iar la finele anului trecut în evidență erau aproximativ 14 mii de persoane.
Dependența de droguri poate afecta pe oricine, indiferent de mediul din care provine, iar recunoașterea problemei este cel mai dificil pas spre recuperare, susține Alexandru Șmiglu, consultant la Comunitatea Terapeutică „Inițiativa Pozitivă”, care a trecut el însuși prin experiența dependenței.
El spune că a început să consume droguri la vârsta de 15 ani, deși provenea dintr-o familie bună. A încercat, fără succes, să-și schimbe locul de muncă, prietenii și chiar țara în care locuia, însă a reușit să renunțe la consum doar după ce a acceptat ajutorul specialiștilor și a urmat un program de reabilitare.
În prezent, Alexandru îi consiliază pe tinerii care se confruntă cu aceeași problemă și spune că experiența personală îl ajută să câștige încrederea beneficiarilor. Pentru fiecare beneficiar este elaborat un plan individual de intervenție.
„Este foarte important ca persoana să aibă alături pe cineva care a trecut prin experiențe similare, pentru a o motiva și a-i demonstra că este posibil să depășească adicția”, a menționat Alexandru Șmiglu.
Tot mai mulți minori ajung în atenția medicilor narcologi, fenomenul consumului de droguri fiind mai amplu decât arată statisticile oficiale, susține medicul Ana Constantinova, de la Dispensarul Republican de Narcologie. Potrivit acesteia, în municipiul Chișinău, numărul minorilor aflați în evidență pentru consum de droguri a crescut de la 27 la 46 într-un singur an.
„Cred că datele statistice neoficiale sunt mult mai triste și avem mult mai multe persoane, pentru că nu fiecare îndrăznește și nu fiecare părinte vine la medicul narcolog sau la medicul psihiatru”, a subliniat Ana Constantinova.
Traficanții de droguri devin tot mai inventivi în ascunderea și comercializarea drogurilor, susține șeful Direcției Antidrog de la Inspectoratul Național de Investigații, Ruslan Cucu. El a mai precizat că o mare parte a comerțului cu droguri este organizată prin grupurile de pe aplicația Telegram, unde mii de utilizatori pot cumpăra și comercializa substanțe interzise. Deși autoritățile au transmis sute de solicitări către administratorii platformei, acestea au rămas fără răspuns. În aceste condiții, polițiștii și-au dezvoltat propriile metode de investigare pentru a documenta activitatea grupurilor criminale din mediul online.
„Avem o creștere esențială a drogurilor scoase din circuit. În ceea ce ține de marijuană, avem plus 50% față de anul trecut, iar la drogurile sintetice CPPP avem, la fel, plus 50%. În ultima perioadă, au apărut droguri, sare PVP sub formă lichidă. Ultima reținere pe care am avut-o a fost una în care au fost foarte ingenioși: au trecut două controale vamale, au ajuns pe mâna noastră în Republica Moldova, unde am efectuat percheziții, ca până la urmă să depistăm că în butoiul de plastic nu era motorină, ci erau droguri sub formă lichidă. Am putut observa, când am scos din butoi câteva picături pentru a vedea ce este acolo, că mirosul era de motorină”, a declarat Ruslan Cucu.
În spatele fiecărei statistici despre consumul de droguri se află o poveste de viață. Pentru unii, dependența a început încă din adolescență și le-a schimbat complet destinul. Totuși, recuperarea este posibilă, iar primul și cel mai important pas este acceptarea ajutorului și urmarea unui program de reabilitare într-un centru specializat, susține fosta dependentă de droguri, Svetlana Paniș.
„Am început să consum droguri când aveam aproximativ 16 ani. Pe atunci era heroina. Am fost dependentă timp de 20 de ani, iar acum sunt abstinentă de 13 ani. Am urmat un program de reabilitare de nouă luni. A fost foarte greu să iau decizia de a merge la reabilitare, dar după aceea totul a devenit mai ușor”, a spus Svetlana Paniș.
Combaterea consumului de droguri e una din prioritățile Ministerului Sănătății. Potrivit secretarei de stat Angela Paraschiv, numărul estimat al consumatorilor de droguri a crescut de la 11.400 în anul 2022 la 12.400 în 2024.
„Dintre aceștia, aproximativ 704 persoane sunt în evidență medicală, iar 666 beneficiază de tratament de substituție. Din păcate, estimările bazate pe studii arată că numărul real al persoanelor care consumă sau au consumat droguri este mult mai mare – în jur de 50 de mii. Vorbim inclusiv despre tineri care au încercat drogurile”, a declarat Angela Paraschiv.
Un rol esențial în prevenirea consumului de droguri îl are familia, iar părinții trebuie să comunice deschis cu copiii despre riscurile asociate consumului de substanțe interzise, subliniază psihologul Tatiana Mardari.
„Prevenirea consumului de droguri începe în familie. Cu cât există mai multă comunicare și încredere între părinți și copii, cu atât riscul este mai mic. La fel de important este ca tinerii să aibă alături un adult de încredere sau un psiholog școlar care să îi sprijine în momentele dificile. Există și linii de sprijin, precum și grupuri de voluntariat și de sprijin, unde pot cere ajutor atunci când au nevoie”, a afirmat Tatiana Mardari.
Ziua internațională împotriva abuzului și traficului ilicit de droguri este marcată anual pe 26 iunie, fiind instituită în 1987 de Adunarea Generală a Organizației Națiunilor Unite.
Potrivit Agenției Naționale pentru Sănătate Publică, Republica Moldova se confruntă cu provocări similare celor semnalate la nivel european. Datele arată o creștere a incidenței narcomaniei de la 44 de cazuri noi la 100 de mii de locuitori în 2024 la 50.7 cazuri în 2025.
CITIȚI ȘI: