Ministra de Externe a României: „Drumul Republicii Moldova spre UE este ireversibil”

Drumul R. Moldova spre Uniunea Europeană (UE) este ireversibil, iar UE mai puternică deranjează Rusia, a declarat ministra interimară de Externe a României, Oana Țoiu, într-un interviu la RFI.
„Acum câteva zile, a fost o decizie istorică (...), am reușit toate statele membre ale UE să ajungem la un acord și am deschis negocierile cu Republica Moldova pentru aderarea la Uniunea Europeană, pe capitole, cluster (...). Practic, din acest moment, drumul Republicii Moldova către Uniunea Europeană în procesul de aderare este ireversibil. Evident, că ceea ce am văzut în ultimii ani dinspre Rusia este o încercare de a controla și vocabularul pe care-l folosim, inclusiv o bună parte din campaniile de dezinformare, miile de mesaje propagate de fiecare dată când este un eveniment relevant au și acest scop, de a încerca prin vocabularul pe care încearcă să-l impună, să-l inducă, să creeze o anumită percepție”, a declarat Oana Țoiu.
Întrebată dacă Republica Moldova și Ucraina ar trebui decuplate în drumul lor spre UE, Oana Țoiu a răspuns că „nu există o cuplare dintr-o perspectivă formală sau tehnică, ci a fost doar o abordare politică”.
„Așa cum sunt tratatele scrise și procedurile UE, fiecare țară trebuie evaluată în baza propriilor merite, în procesul de reformă și de aliniere legislativă instituțională, de valori, cu UE. Aceste cuvinte, cuplare și decuplare, au fost folosite de-a lungul ultimilor ani ca un mesaj politic care sublinia faptul că UE este cazul să-și deschidă ușa deodată pentru ambii vecini, ceea ce s-a întâmplat cu deschiderea primului cluster de negociere și pentru Ucraina în aceeași zi cu R. Moldova. De aici încolo, sigur, vorbim de țări cu dimensiuni diferite, cu un parcurs diferit de reforme, cu o dimensiune diferită a industriilor și a economiilor. Evident că în acest moment este necesar ca fiecare capitol de negociere să fie evaluat și tratat în baza meritelor fiecărei țări, ceea ce este întoarcerea la fundamentele tratatelor și ale procedurilor UE”, a adăugat Țoiu.
Oana Țoiu a fost solicitată să comenteze și despre aglomerația de la graniță. Potrivit ei, legătura puternică dintre țara noastră și România înseamnă o presiune mare pe tranzitul la graniță.
„De aceea, am investit, iată, s-a făcut primul pod după 30 de ani și la punctele de trecere de frontieră există soluții în lucru pe verificarea comună. Aici este responsabilitatea Ministerului de Interne, nu vreau să mut responsabilitatea, ci ceea ce spun este că echipele de la Ministerul de Interne au în lucru acest proces care ține de optimizarea verificărilor, dar e nevoie efectiv și de o logistică mai bună în conectarea țărilor noastre”, a subliniat Țoiu.
O declarație comună, în 20 de puncte, adoptată în cadrul celui de-al doilea summit UE–Republica Moldova, din 22 iunie, consacră politic deschiderea, pe 15 iunie, a primului grup de capitole în negocierile de aderare, „Valori fundamentale”, și anunță noi pachete de sprijin pentru securitatea și apărarea țării noastre.
Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, după summitul liderilor UE de săptămâna trecută, a menționat că obiectivul este să fie deschise *„cât mai multe clustere înainte de vară”. Dacă se va ajunge la unanimitate, următorul cluster ar putea fi deschis oficial pe 14 iulie, în cadrul reuniunii miniștrilor pentru afaceri europene de la Bruxelles.
Procesul de negociere este structurat în 33 de capitole, împărțite în șase grupuri de capitole tematice. Primul cluster, dedicat statului de drept, instituțiilor democratice și funcționării economiei, este, prin convenție, primul cu care se deschide și ultimul care se închide în orice proces de aderare.
CITIȚI ȘI: