Karolína Muchová este în formă maximă înaintea turneului de tenis de la Wimbledon

Cehoaica Karolína Muchová a câștigat turneul de tenis din orașul german Bad Homburg, după ce adversara sa din finală, japoneza Naomi Osaka, a abandonat în setul secund, când era condusă cu 1:6 și 0:1. Nipona a apelat la medic în primul set, după ce Muchová a izbutit două break-uri și conducea cu 3:0. Osaka a primit îngrijiri medicale la glezna dreaptă, a revenit ulterior pe teren, însă, în cele din urmă, s-a retras la începutul setului al doilea.
Karolína Muchová, care în semifinale o învinsese pe românca Gabriela Ruse, a câștigat al treilea titlu WTA din cariera sa, iar începând cu 29 iunie, se va afla pe locul 9 în ierarhia mondială a tenisului feminin.
Pentru Muchová și Osaka urmează partidele de la Wimbledon, al treilea turneu de Mare Șlem al anului.
Cehoaica o va înfrunta în primul tur pe Anastasia Zaharova, jucătoare care evoluează sub drapel neutru, iar japoneza urmează să se dueleze cu franțuzoaica Elsa Jacquemot.