Măsuri împotriva caniculei: 14 corturi de reabilitare, instalate de IGSU în întreaga țară

Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) a instalat, duminică, 14 puncte de reabilitare (corturi anticaniculă) în mai multe localități din țară, ca măsură de protecție a populației în contextul codurilor galben, portocaliu și roșu de caniculă. În aceste puncte, persoanele afectate de temperaturile ridicate pot beneficia de apă, adăpost de soare și, la nevoie, de sprijin pentru solicitarea serviciilor de urgență.

Potrivit IGSU, măsura a fost luată „urmare a avertizării meteorologice cu instituirea codurilor galben, portocaliu și roșu de caniculă, emisă de către Instituția Publică Autoritatea de Meteorologie și Monitoring de Mediu și în vederea prevenirii și eliminării riscurilor ce pot apărea în urma efectelor caniculei”.
Instituția precizează că, la 28 iunie, au fost instalate 14 puncte de reabilitare în municipiul Chișinău, UTA Găgăuzia și raioanele Cahul, Ialoveni, Cantemir, Căușeni, Ștefan Vodă, Hâncești și Cimișlia. Corturile sunt destinate persoanelor care petrec perioade îndelungate în aer liber și sunt expuse temperaturilor extreme.
Reprezentanții IGSU îi îndeamnă pe cetățeni să utilizeze aceste puncte de reabilitare dacă resimt efectele caniculei în timpul deplasărilor sau prezintă semne de deshidratare. În corturi, oamenii au acces la apă potabilă și se pot adăposti de razele puternice ale soarelui, iar în cazul unor probleme de sănătate pot solicita intervenția serviciilor de urgență.

Totodată, instituția recomandă populației să limiteze pe cât posibil timpul petrecut în exterior în intervalele cu temperaturi ridicate, pentru a evita insolația și șocul termic. În situații de urgență, oamenii sunt îndemnați să apeleze Serviciul 112.
CITIȚI ȘI:
Canicula umple plaja de la Ghidighici, în pofida avertismentelor privind riscurile pentru sănătate
Temperaturi sufocante până pe 1 iulie în toată țara: Vor fi peste 40 de grade
Consecințele caniculei din Europa: Peste 200 decese în Spania, mii de școli închise în Franța
Doi minori, de 10 și 17 ani, și-au pierdut viața în lacurile din Drochia și Nisporeni