Escaladare între Washington și Teheran: Lovituri reciproce și noi amenințări din partea lui Trump

În noaptea de duminică, 28 iunie, Comandamentul Central al Statelor Unite (CENTCOM) a anunțat că a lansat atacuri asupra a zece obiective de pe teritoriul Iranului, ca răspuns la ceea ce a numit „agresiunea continuă” a Teheranului împotriva navelor comerciale din Strâmtoarea Ormuz, transmite publicația Currenttime.tv.
Potrivit armatei americane, au fost vizate concentrări de tehnică militară, sisteme de comunicații, obiective de apărare antiaeriană, depozite de drone iraniene și echipamente utilizate pentru instalarea minelor marine.
Comentând noile lovituri într-o postare pe rețeaua sa socială Truth Social, președintele american Donald Trump a declarat că acestea reprezintă un răspuns la „încălcările repetate” de către Iran a acordului de încetare a focului, convenit de cele două state la mijlocul lunii iunie.
„Este foarte posibil ca ei să nu învețe niciodată! Ar putea veni un moment în care nu vom mai putea da dovadă de prudență și vom fi nevoiți să încheiem pe cale militară ceea ce am început. Dacă se va întâmpla acest lucru, Republica Islamică Iran nu va mai exista!”, a scris Trump.
La câteva ore după atacurile americane, Iranul a ripostat prin lovituri asupra bazelor militare americane din Bahrain și Kuweit.
Comandamentul Forțelor Navale ale Corpului Gardienilor Revoluției Islamice a avertizat că, în zilele următoare, bazele americane din regiune vor trece prin „iad”, iar împotriva navelor considerate că încalcă regulile vor fi aplicate „măsuri și mai dure”.
CITIȚI ȘI: