ANSA: 313 lebede au murit din cauza gripei aviare în ultima săptămână
Crește numărul focarelor de gripă aviară la păsările sălbatice confirmate în Republica Moldova. Al patrulea focar a fost depistat la lebedele de pe lacul Ghidighici, din orașul Vatra. În legătură cu acest fapt, în municipiul Chișinău a fost declarată „situație excepțională de nivel aviar”.
![](https://storage.radiomoldova.md/images/b1bf10ac-f331-47fa-80f5-3b32d08a02da.jpg)
În ultima săptămână inspectorii Agenției Naționale pentru Siguranța Alimentelor au depistat focare de gripă aviară în raioanele Sîngerei, Drochia, Ungheni, Strășeni, Florești, Rîșcani, Dubăsari și municipiul Chișinău, a precizat pentru Radio Moldova directorul general adjunct al instituției, Alexandru Manciu.
„În perioada 16-22 decembrie inspectorii ANSA au identificat în mai multe regiuni ale țării cadavre de păsări sălbatice, în unele localități au fost preluate probe și a fost confirmată gripa aviară. În Republica Moldova au fost depistate 313 cadavre de lebădă, iar dintre acestea 16 au fost depistate în municipiul Chișinău”, a spus Alexandru Manciu.
În municipiul Chișinău a fost declarată situație excepțională de nivel aviar, în legătură cu depistarea de către ANSA a unor focare de influență aviară, inclusiv pe teritoriul municipiului, a menționat viceprimarul capitalei Angela Cutasevici. Potrivit funcționarei, decizia a fost aprobată astăzi de Comisia pentru Situații Excepționale a Municipiului Chișinău.
„Boala poate fi transmisă de la animale la om. Cadavre de lebădă au fost identificate în zona lacului Ghidighici. Noi am aprobat și un plan de combatere a gripei aviare în capitală”.
Angela Cutasevici a mai subliniat că se interzice pășunatul animalelor în apropierea bazinelor acvatice. De asemenea, autoritățile vor spori măsurile de combatere a comerțului stradal neautorizat cu păsări vii, carne de pasăre și ouă. În perioada excepțională de nivel aviar se interzic expozițiile și târgurile cu vânzare a păsărilor. Restricțiile urmează a fi ridicate în timp de 90 de zile de la data identificării ultimului caz de boală.