FOTO Bronz pentru Republica Moldova la Campionatul European de tir cu arcul Under 21
Lotul Național de tir cu arcul a cucerit două medalii de bronz la Campionatul European în sală, care a avut loc în orașul Varaždin, Croația. Ambele disțincții au fost aduse de echipele feminine, în concursul rezervat sportivelor sub vârsta de 18 ani, și respectiv, senioare, potrivit Ministerului Educației.
![](https://storage.radiomoldova.md/images/82835aa0-1c75-4b66-8cd6-dc783796f34e.jpg)
La categoria juniori, echipa feminină a Republicii Moldova, alcătuită din Kasandra Berzan, Nicoleta Clima și Nicoli Streapunina, a dispus în lupta pentru medaliile de bronz de reprezentativa Croației, cu scorul de 6-2.
În competiția rezervată senioarelor, echipa țării noastre, din care au făcut parte Alexandra Mîrca, Nadejda Celan și Varvara Tisliuc, a învins în finala mică reprezentativa Islandei, cu scoul de 5-4.
„Medalia de bronz obținută de echipa Under 21 este o dovadă a muncii asidue și a potențialului ridicat al sportului feminin din Republica Moldova”, se arată într-un mesaj postat pe pagina Clubului Sportiv „Dinamo”.
La masculin, Dan Olaru, Mihai Sadoveanu și Sergiu Sorici s-au situat pe locul 5 în concursul pe echipe. La individual, liderul lotului, Dan Olaru, calificat la Jocurile Olimpice de la Paris, a ocupat locul 9.
Selecționata Republicii Moldov a evoluat cu 10 sportivi la diferite categorii.
![](https://storage.radiomoldova.md/images/d8619026-1188-44da-a5e5-08d8ba6c8bea.jpg)
![](https://storage.radiomoldova.md/images/399e51b3-3c18-4fc5-9033-019b88625c4f.jpg)
![](https://storage.radiomoldova.md/images/567baf72-6a47-47e1-b385-54a0c88ce49a.jpg)
![Federația de Tir cu Arcul din Republica Moldova](https://storage.radiomoldova.md/images/52036365-1be2-440f-b96f-1a3f9f2d292d.jpg)