Sport

Petrocub Hâncești a pierdut categoric meciul cu FC Pafos

Petrocub Hâncești a debutat cu înfrângere în faza principală a Ligii Conferinței! Campioana Republicii Moldova a pierdut meciul din prima etapă cu gruparea cipriotă Pafos. Petrocub a fost învinsă pe stadionul Zimbru cu scorul de 1-4 după ce a condus cu 1-0.

Dumitru Ciolacu
Sursa: Dumitru Ciolacu

Petrocub a marcat primul gol al partidei în minutul 26. Teodor Lungu a înscris din penalty, acordat în urma unui henț în careu. Bucuria gazdelor a durat doar 7 minute. Pafos a egalat prin Joao Correia, care a profitat de o greșeală a echipei adverse.

Peste încă 4 minute, oaspeții au preluat conducerea pe tabela de marcaj. Brazilianul Jaja a înscris un gol superb cu un șut puternic din afara careului. După pauză, gruparea cipriotă nu s-a oprit și a mai marcat o dată. Joao Correia, fotbalistul originar din Insual Capului Verde, și-a trecut în cont dubla în minutul 53.

Pe final, în minutul 82, Pafos a mai înfipt o dată cuțitul în rană, marcând golul patru prin senegalezul Moustapha Name

Petrocub Hâncești va juca următorul meci din faza principală în data de 24 octombruie. Atunci, echipa antrenată de Andrei Martin se va confrunta în deplasare cu campioana Poloniei, Jagiellonia Białystok.