Au încercat să aducă ilegal în țară peste 168.000 de euro: Două persoane, în arest pentru 30 de zile

O tentativă de contrabandă cu 168.800 de euro a fost depistată la vama Leușeni, într-un microbuz care transporta colete din Irlanda. În cadrul controlului vamal, banii au fost găsiți ascunși în pereții unei lăzi frigorifice.
Potrivit Serviciului Vamal, la domiciliul unuia dintre cei doi șoferi reținuți, ofițerii vamali au ridicat încă o astfel de ladă frigorifică modificată, în care puteau fi ascunși bani.
După reținerea celor doi bănuiți, cu vârste de 30 și 48 de ani, le-a fost prezentată învinuirea pentru tentativă de contrabandă, iar procurorii au obținut aplicarea măsurii preventive sub formă de arest preventiv pentru 30 de zile.
Banii constituie corp delict în cadrul dosarului penal, pentru continuarea cercetării și trimiterii cauzei în judecată, timp în care persoanele beneficiază de prezumția de nevinovăție.



CITIȚI ȘI: