Polițiștii accidentați la Sângerei au decedat la spital

Doi polițiști de patrulare au murit la spital în urma unui accident grav produs marți, 22 iunie, pe drumul R6, în satul Grigorăuca, raionul Sângerei. Polițiștii care se aflau pe acostament, în afara autospecialei, au fost spulberați de o mașină al cărei șofer ar fi adormit la volan.
Mihail Chiriac avea 29 de ani, iar Nicolae Dragan, 25 de ani
Cei doi polițiști au suferit traumatisme grave după ce au fost loviți de un Volkswagen, în timp ce se aflau pe acostament, lângă autospeciala de serviciu staționată regulamentar, cu semnalele luminoase conectate.
„Poliția Națională anunță cu profund regret că ambii polițiști care au fost loviți astăzi de o mașină la Sângerei, în timpul activității, au decedat la spital, în pofida eforturilor medicilor de a le salva viața”, se arată în comunicatul Inspectoratului General al Poliției.
Mihail Chiriac avea 29 de ani, iar Nicolae Dragan, 25 de ani. IGP a transmis condoleanțe familiilor îndurerate.
„Transmitem sincere condoleanțe și întreaga noastră compasiune familiilor îndurerate ale colegilor noștri, rudelor și tuturor celor care i-au cunoscut și apreciat. Suntem alături de voi în aceste momente de profundă durere. Dumnezeu să-i odihnească în pace!”.

Doi polițiști, spitalizați în stare gravă
Doi polițiști de patrulare au ajuns în stare extrem de gravă la spital, după ce au fost loviți violent de un automobil pe drumul R6, în satul Grigorăuca, raionul Sângerei.
Potrivit informațiilor preliminare, impactul s-a produs în timp ce cei doi se aflau pe acostament, în afara autospecialei de serviciu, care staționa regulamentar și avea semnalele luminoase conectate.
Polițiștii au fost preluați de echipaje medicale și transportați de urgență la spital, unde medicii le acordă îngrijiri în regim intensiv.
La fața locului se află oamenii legii, care stabilesc toate circumstanțele producerii accidentului.

CITIȚI ȘI: