Comisara europeană Stella Kyriakides, în vizită în R. Moldova. A discutat despre prioritățile în procesul de integrare la UE cu Maia Sandu și Dorin Recean
Sprijinul continuu al Uniunii Europene pentru Republica Moldova în contextul negocierilor de aderare, în special în domeniul sănătății și al siguranței alimentare – a fost tema principală a întrevederii dintre președinta Maia Sandu și comisara europeană pentru Sănătate și Siguranță Alimentară, Stella Kyriakides, aflată într-o vizită oficială la Chișinău, în perioada 8-9 iulie. Potrivit unui comunicat al administrației prezidențiale, oficialii au discutat și despre modul în care Republica Moldova poate beneficia de programul „UE pentru Sănătate”.